دسته‌بندی نشده

موتور خودروها چگونه کار می کنند؟

عکس

آیا تا به حال کاپوت ماشین خود را باز کرده اید و فکر کرده اید که در آنجا چه خبر است؟ یک موتور خودرو برای افراد ناآشنا می تواند مانند یک مجموعه گیج کننده بزرگ از فلز، لوله و سیم به نظر برسد.

شاید بخواهید بدانید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است، صرفاً از روی کنجکاوی. یا شاید در حال خرید یک خودروی جدید هستید و چیزهایی مانند “2.5 لیتری شیب چهار” و “توربوشارژ” و “فناوری استارت/استاپ” را می شنوید. همه اینها به چه معناست؟

در این مقاله از کارشناس خودرو ، ایده اصلی پشت یک موتور را مورد بحث قرار می‌دهیم و سپس به جزئیات نحوه قرار گرفتن همه قطعات در کنار هم، مواردی که ممکن است اشتباه کنند و چگونه کارایی را افزایش دهیم، خواهیم پرداخت.

هدف موتور ماشین بنزینی تبدیل بنزین به حرکت است تا ماشین شما بتواند حرکت کند. در حال حاضر ساده ترین راه برای ایجاد حرکت از بنزین سوزاندن بنزین داخل موتور است. بنابراین، موتور خودرو یک موتور احتراق داخلی است – احتراق در داخل انجام می شود.

دو نکته قابل توجه:

1- موتورهای احتراق داخلی انواع مختلفی دارند. موتورهای دیزلی یک نوع و موتورهای توربین گازی نوع دیگری هستند. هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

2- موتور احتراق خارجی نیز وجود دارد . موتور بخار در قطارهای قدیمی و قایق های بخار بهترین مثال از یک موتور احتراق خارجی است. سوخت (زغال سنگ، چوب، روغن) در موتور بخار در خارج از موتور می سوزد و بخار ایجاد می کند و بخار باعث ایجاد حرکت در داخل موتور می شود. احتراق داخلی بسیار کارآمدتر از احتراق خارجی است، به علاوه یک موتور احتراق داخلی بسیار کوچکتر است.

بیایید در بخش بعدی به فرآیند احتراق داخلی با جزئیات بیشتری نگاه کنیم.

عکس

فهرست مطالب

1 – احتراق داخلی 

2 – قطعات اصلی موتور

3 – مشکلات موتور

4 – قطار سوپاپ موتور و سیستم جرقه زنی

5 – سیستم های خنک کننده ، ورودی هوا و راه اندازی موتور

6 – روغن کاری موتور ، سوخت ، اگزوز و سیستم های الکتریکی

7 – تولید قدرت موتور بیشتر

 

 

 

احتراق داخلی

اصل پشت هر موتور احتراق داخلی رفت و برگشتی: اگر مقدار کمی سوخت با چگالی انرژی بالا (مانند بنزین) را در یک فضای کوچک و بسته قرار دهید و آن را مشتعل کنید، مقدار باورنکردنی انرژی به شکل گاز در حال انبساط آزاد می شود.

می توانید از آن انرژی برای اهداف جالب استفاده کنید. برای مثال، اگر بتوانید چرخه‌ای ایجاد کنید که به شما امکان می‌دهد صدها بار در دقیقه انفجارهایی مانند این را به راه بیندازید، و اگر بتوانید آن انرژی را به شیوه‌ای مفید مهار کنید، آن چیزی که دارید هسته یک موتور خودرو است.

تقریباً هر خودرویی با موتور بنزینی از چرخه احتراق چهار زمانه برای تبدیل بنزین به حرکت استفاده می کند. رویکرد چهار زمانه به افتخار نیکولاس اتو که در سال 1867 آن را اختراع کرد، به عنوان چرخه اتو نیز شناخته می شود . چهار ضربه در انیمیشن نشان داده شده است . آن ها هستند:

 • سکته مغزی مصرفی
 • سکته فشاری
 • سکته احتراق
 • سکته اگزوز

عکس

پیستون توسط یک شاتون به میل لنگ متصل می شود . همانطور که میل لنگ می چرخد، اثر “تنظیم مجدد توپ” را دارد. در اینجا چیزی است که وقتی موتور چرخه خود را طی می کند اتفاق می افتد:

1- پیستون از بالا شروع می شود، سوپاپ ورودی باز می شود و پیستون به سمت پایین حرکت می کند تا موتور سیلندر پر از هوا و بنزین را وارد کند. این سکته مصرفی است . فقط کوچکترین قطره بنزین باید در هوا مخلوط شود تا کار کند.

2- سپس پیستون به سمت بالا حرکت می کند تا این مخلوط سوخت/هوا را فشرده کند. فشرده سازی انفجار را قوی تر می کند.

3- هنگامی که پیستون به بالای حرکت خود می رسد، شمع جرقه ای منتشر می کند تا بنزین را مشتعل کند. شارژ بنزین در سیلندر منفجر می شود و پیستون را پایین می آورد.

4- هنگامی که پیستون به قسمت انتهایی ضربه می زند ، دریچه اگزوز باز می شود و اگزوز سیلندر را ترک می کند تا از لوله اگزوز خارج شود.

اکنون موتور برای چرخه بعدی آماده است، بنابراین بار دیگری از هوا و گاز دریافت می کند.

در یک موتور، حرکت خطی پیستون ها توسط میل لنگ به حرکت دورانی تبدیل می شود. حرکت چرخشی خوب است زیرا ما قصد داریم به هر حال چرخ های ماشین را با آن بچرخانیم.

 

حالا بیایید تمام قطعاتی را که با هم کار می کنند تا این اتفاق بیفتد، از سیلندرها شروع می کنیم.

 

قطعات اصلی موتور

هسته موتور سیلندر است که پیستون در داخل سیلندر به سمت بالا و پایین حرکت می کند. موتورهای تک سیلندر برای اکثر ماشین های چمن زنی معمولی هستند، اما معمولاً اتومبیل ها بیش از یک سیلندر دارند (چهار، شش و هشت سیلندر معمول هستند). در موتورهای چند سیلندر، سیلندرها معمولاً به یکی از سه حالت چیده می‌شوند: خطی ، V یا تخت (همچنین به‌عنوان مخالف افقی یا باکسر نیز شناخته می‌شوند)

بیایید برخی از قطعات کلیدی موتور را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

شمع موتور

شمع تامین کننده جرقه است که احتراق مخلوط هوا / سوخت به طوری که احتراق می تواند رخ دهد. جرقه باید در لحظه مناسب اتفاق بیفتد تا همه چیز به درستی کار کند.

سوپاپ ها

دریچه های ورودی و خروجی در زمان مناسب باز می شوند تا هوا و سوخت وارد شوند و اگزوز خارج شوند. توجه داشته باشید که هر دو شیر در هنگام فشرده سازی و احتراق بسته می شوند تا محفظه احتراق آب بندی شود.

پیستون

پیستون یک قطعه فلزی استوانه ای شکل است که در داخل سیلندر به سمت بالا و پایین حرکت می کند.

رینگ های پیستون

رینگ های پیستون یک مهر و موم کشویی بین لبه بیرونی پیستون و لبه داخلی سیلندر ایجاد می کنند. حلقه ها دو هدف را دنبال می کنند:

 • آنها از نشت مخلوط سوخت/هوا و اگزوز در محفظه احتراق در حین تراکم و احتراق به داخل مخزن جلوگیری می کنند.
 • آنها مانع از نشت روغن در حوضچه به ناحیه احتراق می شوند، جایی که می سوزد و از بین می رود.

اکثر خودروهایی که “روغن می سوزانند” و باید هر 1000 مایل یک کوارت به آن اضافه شود، آن را می سوزانند زیرا موتور قدیمی است و حلقه ها دیگر به درستی آب بندی نمی کنند. بسیاری از وسایل نقلیه مدرن از مواد پیشرفته تری برای رینگ پیستون استفاده می کنند. این یکی از دلایلی است که باعث می‌شود موتورها بیشتر دوام بیاورند و بین تعویض روغن بیشتر حرکت کنند .

شاتون

میله اتصال پیستون را به میل لنگ متصل می کند. می تواند در هر دو انتها بچرخد تا با حرکت پیستون و چرخش میل لنگ زاویه آن تغییر کند.

میل لنگ

میل لنگ حرکت بالا و پایین پیستون را به حرکت دایره ای تبدیل می کند، درست مانند میل لنگ روی جک در جعبه.

سامپ

حوضچه دور میل لنگ را احاطه کرده است. حاوی مقداری روغن است که در کف سامپ (کاسه روغن) جمع می شود.

 

عکس

 

 

 

 

عکس

 

در مرحله بعد، خواهیم آموخت که چه چیزهایی ممکن است باعث خرابی موتورها شوند.

 

مشکلات موتور

عکس

موتورهای خودرو می توانند انواع و اقسام مشکلات را داشته باشند، چه مربوط به سوخت و چه مربوط به باتریبنابراین یک روز صبح بیرون می روی و موتورت می چرخد ​​اما روشن نمی شود. اشتباه چه می تواند باشد؟ اکنون که می‌دانید یک موتور چگونه کار می‌کند، می‌توانید چیزهای اساسی را که می‌تواند موتور را از کار کردن باز دارد، درک کنید.

سه چیز اساسی ممکن است اتفاق بیفتد: ترکیب بد سوخت ، عدم فشرده سازی یا عدم وجود جرقه . فراتر از آن، هزاران چیز جزئی می توانند مشکلاتی ایجاد کنند، اما اینها «سه مورد بزرگ» هستند. بر اساس موتور ساده ای که در مورد آن بحث کردیم، در اینجا خلاصه ای سریع از نحوه تأثیر این مشکلات بر موتور شما آورده شده است:

مخلوط سوخت بد می تواند به روش های مختلفی رخ دهد:

 • بنزین شما تمام شده است ، بنابراین موتور هوا می گیرد اما سوخت ندارد.
 • ممکن است ورودی هوا مسدود شده باشد، بنابراین سوخت وجود دارد اما هوا کافی نیست.
 • سیستم سوخت ممکن است سوخت بیش از حد یا خیلی کم را به مخلوط عرضه کند، به این معنی که احتراق به درستی رخ نمی دهد.
 • ممکن است ناخالصی در سوخت (مانند آب در مخزن بنزین شما) وجود داشته باشد که از سوختن سوخت جلوگیری می کند.

عدم تراکم: اگر بار هوا و سوخت را نتوان به درستی فشرده کرد، فرآیند احتراق آنطور که باید عمل نمی کند. عدم فشرده سازی ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

 • رینگ‌های پیستون شما فرسوده شده‌اند (به ترکیب هوا/سوخت اجازه می‌دهد در طول فشرده‌سازی از پیستون نشت کند).
 • دریچه های ورودی یا خروجی به درستی آب بندی نمی شوند و دوباره در حین فشرده سازی نشتی ایجاد می کنند.
 • یک سوراخ در سیلندر وجود دارد.

رایج ترین “سوراخ” در یک سیلندر جایی است که بالای سیلندر (نگهدارنده سوپاپ ها و شمع و همچنین به عنوان سرسیلندر شناخته می شود ) به خود سیلندر متصل می شود. به طور کلی، پیچ و مهره سیلندر و سرسیلندر با یک واشر نازک بین آنها فشرده می شود تا از مهر و موم خوبی اطمینان حاصل شود. اگر واشر خراب شود، سوراخ های کوچکی بین سیلندر و سرسیلندر ایجاد می شود و این سوراخ ها باعث نشتی می شوند.

عدم وجود جرقه: جرقه ممکن است وجود نداشته باشد یا ضعیف باشد به چند دلیل:

 • اگر شمع شما یا سیم منتهی به آن فرسوده شده باشد، جرقه ضعیف می شود.
 • اگر سیم قطع شده یا از بین رفته باشد، یا اگر سیستمی که جرقه را به پایین سیم می فرستد به درستی کار نکند، جرقه ای وجود نخواهد داشت.
 • اگر جرقه خیلی زود یا خیلی دیر در چرخه اتفاق بیفتد (یعنی اگر زمان جرقه زنی خاموش باشد)، سوخت در زمان مناسب مشتعل نمی شود.

خیلی چیزهای دیگر ممکن است اشتباه پیش برود. مثلا:

 • اگر باتری تمام شده است، نمی توانید موتور را برگردانید تا آن را روشن کنید.
 • اگر یاتاقان هایی که به میل لنگ اجازه می دهد آزادانه بچرخد فرسوده شده باشند، میل لنگ نمی تواند بچرخد بنابراین موتور نمی تواند کار کند.
 • اگر سوپاپ ها در زمان مناسب یا اصلا باز و بسته نشوند، هوا نمی تواند وارد شود ودود اگزوز نمی تواند خارج شود، بنابراین موتور نمی تواند کار کند.
 • اگر روغن شما تمام شود، پیستون نمی تواند آزادانه در سیلندر بالا و پایین حرکت کند و موتور گیر می کند.

در موتوری که به درستی کار می کند، همه این عوامل به خوبی کار می کنند. برای کارکردن موتور نیازی به کمال نیست، اما احتمالاً متوجه خواهید شد که همه چیز کمتر از حد عالی است.

همانطور که می بینید، یک موتور دارای تعدادی سیستم است که به آن کمک می کند تا کار خود را در تبدیل سوخت به حرکت انجام دهد. در چند بخش بعدی به زیرسیستم های مختلف مورد استفاده در موتورها خواهیم پرداخت.

 

 قطارسوپاپ موتور و سیستم های جرقه زنی

اکثر زیرسیستم های موتور را می توان با استفاده از فناوری های مختلف پیاده سازی کرد و فناوری های بهتر می توانند عملکرد موتور را بهبود بخشند. بیایید به تمام زیرسیستم های مختلف مورد استفاده در موتورهای مدرن نگاهی بیندازیم، که از قطار سوپاپ شروع می شود.

قطار سوپاپ شامل سوپاپ ها و مکانیزمی است که آنها را باز و بسته می کند. به سیستم باز و بسته شدن میل بادامک می گویند . همانطور که در شکل نشان داده شده است، میل بادامک دارای لوب هایی بر روی خود است که سوپاپ ها را به سمت بالا و پایین حرکت می دهد .

عکس

اکثر موتورهای مدرن دارای چیزی هستند که بادامک های سقفی نامیده می شوند . این بدان معنی است که میل بادامک در بالای سوپاپ ها قرار دارد، همانطور که در شکل  نشان داده شده است. بادامک های روی شفت، سوپاپ ها را مستقیما یا از طریق یک اتصال بسیار کوتاه فعال می کنند. موتورهای قدیمی از یک میل بادامک استفاده می کردند که در حوضچه نزدیک میل لنگ قرار داشت.

تسمه تایمینگ یا زمانبندی های زنجیره ای پیوند میل لنگ به میل بادامک به طوری که سوپاپ در هماهنگی با پیستون است. میل بادامک به گونه ای تنظیم شده است که با یک دوم سرعت میل لنگ بچرخد. بسیاری از موتورهای با کارایی بالا دارای چهار سوپاپ در هر سیلندر هستند (دو سوپاپ برای ورودی، دو سوپاپ برای اگزوز)، و این آرایش به دو میل بادامک در هر سیلندر نیاز دارد، از این رو عبارت “بادامک دوگانه بالای سر” آمده است.

سیستم جرقه زنی  تولید، یک بار الکتریکی با ولتاژ بالا و انتقال آن را به شمع از طریق سیم احتراق . شارژ ابتدا به یک توزیع کننده می رسد که به راحتی می توانید آن را در زیر کاپوت اکثر خودروها پیدا کنید. توزیع کننده یک سیم در مرکز دارد و چهار، شش یا هشت سیم (بسته به تعداد سیلندرها) از آن خارج می شود. این سیم های جرقه زنی ( وایر ) شارژ را به هر شمع می فرستند. زمان بندی موتور به گونه ای است که تنها یک سیلندر هر بار جرقه ای از توزیع کننده دریافت می کند. این رویکرد حداکثر صافی را فراهم می کند.

 

در بخش بعدی نحوه روشن شدن، خنک کردن و گردش هوای موتور خودرو را بررسی خواهیم کرد.

 

سیستم های خنک کننده، ورودی هوا و راه اندازی موتور

سیستم خنک کننده در بسیاری از ماشین ها شامل رادیاتور و آب و  پمپ می باشد . آب از طریق گذرگاه های اطراف سیلندرها به گردش در می آید و سپس از طریق رادیاتور عبور می کند تا خنک شود. در چند خودرو (به ویژه فولکس‌واگن بیتل‌های قبل از 1999 )، و همچنین بیشتر موتورسیکلت‌ها و ماشین‌های چمن‌زنی، موتور به جای آن با هوا خنک می‌شود (می‌توانید موتور هوا خنک را از باله‌هایی که بیرون هر سیلندر را تزئین می‌کنند تشخیص دهید. گرما را از بین می برد.). خنک‌کننده هوا موتور را سبک‌تر اما داغ‌تر می‌کند و به طور کلی عمر موتور و عملکرد کلی را کاهش می‌دهد.

عکس

عکس

بنابراین اکنون می دانید که چگونه و چرا موتور شما خنک می ماند. اما چرا گردش هوا اینقدر مهم است؟ اکثر خودروها معمولاً تنفسی هستند ، به این معنی که هوا از فیلتر هوا و مستقیماً به داخل سیلندرها جریان می یابد. موتورهای با کارایی بالا و کم مصرف مدرن یا توربوشارژ یا سوپرشارژ هستند ، به این معنی که هوای وارد شده به موتور ابتدا تحت فشار قرار می گیرد (به طوری که مخلوط هوا/سوخت بیشتری را می توان در هر سیلندر فشرده کرد) تا عملکرد را افزایش دهد. مقدار فشار را بوست می گویند . یک توربوشارژر از یک توربین کوچک متصل به لوله اگزوز برای چرخاندن یک توربین فشرده کننده در جریان هوای ورودی استفاده می کند. یک سوپرشارژر مستقیماً به موتور متصل می شود تا کمپرسور را بچرخاند.

از آنجایی که توربوشارژر از اگزوز داغ برای چرخاندن توربین و فشرده سازی هوا استفاده مجدد می کند، قدرت موتورهای کوچکتر را افزایش می دهد. بنابراین یک موتور چهار سیلندر با جرعه جرعه می تواند اسب بخار قدرتی را ببیند که ممکن است انتظار داشته باشید یک موتور شش سیلندر آن را تولید کند و در عین حال 10 تا 30 درصد مصرف سوخت بهتری داشته باشد.

افزایش عملکرد موتور عالی است، اما وقتی کلید را برای روشن کردن آن می چرخانید دقیقا چه اتفاقی می افتد؟ سیستم با شروع متشکل از یک موتور استارت الکتریکی و یک استارتر برقی . هنگامی که کلید احتراق را می چرخانید، موتور استارت موتور را چند دور می چرخاند تا فرآیند احتراق شروع شود. برای چرخاندن یک موتور سرد به یک موتور قدرتمند نیاز است. موتور استارت باید بر موارد زیر غلبه کند:

 • تمام اصطکاک داخلی ناشی از رینگ های پیستون
 • فشار تراکم هر سیلندر یا سیلندرهایی که اتفاقاً در حرکت فشاری قرار دارند
 • انرژی مورد نیاز برای باز و بسته کردن سوپاپ ها با میل بادامک
 • همه چیزهای دیگری که مستقیماً به موتور متصل هستند، مانند پمپ آب، پمپ روغن، دینام و غیره.

 

از آنجایی که انرژی زیادی مورد نیاز است و از آنجایی که یک خودرو از یک سیستم الکتریکی 12 ولتی استفاده می کند، صدها آمپر برق باید به موتور استارت برود. شیر برقی استارت در اصل یک کلید الکترونیکی بزرگ است که می تواند جریان زیادی را تحمل کند. هنگامی که کلید احتراق را می چرخانید، شیر برقی را برای تغذیه موتور فعال می کند.

 

در مرحله بعد، به زیرسیستم‌های موتوری نگاه می‌کنیم که آنچه را که وارد می‌شود (روغن و سوخت) و آنچه خارج می‌شود (اگزوز و آلاینده‌ها) را حفظ می‌کنند.

 

روغن کاری موتور، سوخت، اگزوز و سیستم های الکتریکی

عکس

وقتی صحبت از تعمیر و نگهداری روزانه خودرو به میان می آید، اولین نگرانی شما احتمالاً میزان بنزین موجود در ماشین شما است. گازی که میزنید چطور سیلندرها رو برق میزنه؟ سیستم سوخت موتور، گاز را از باک بنزین پمپ می کند و آن را با هوا مخلوط می کند تا مخلوط هوا/سوخت مناسب به داخل سیلندرها جریان یابد. سوخت در خودروهای مدرن به دو روش رایج تحویل می‌شود: تزریق سوخت غیر مستقیم  و تزریق مستقیم سوخت.

در یک موتور تزریق سوخت ، مقدار مناسب سوخت به صورت جداگانه به هر سیلندر یا درست بالای سوپاپ ورودی (پاشش سوخت درگاه) یا مستقیماً به سیلندر (پاشش مستقیم سوخت) تزریق می شود. خودروهای قدیمی کاربراتوری نیز جایی که گاز و هوا توسط کاربراتور با جریان هوا به داخل موتور مخلوط می‌شد.

روغن نیز نقش مهمی ایفا می کند. روانکاری سیستم اطمینان حاصل می کند که هر بخش در حال حرکت در موتور می شود به طوری که آن به راحتی می تواند حرکت کند. دو بخش اصلی که به روغن نیاز دارند، پیستون‌ها هستند (بنابراین می‌توانند به راحتی در سیلندرهای خود بلغزند) و یاتاقان‌هایی که به چیزهایی مانند میل لنگ و میل بادامک اجازه می‌دهند آزادانه بچرخند. در اکثر خودروها، روغن توسط پمپ روغن از ظرف روغن مکیده می‌شود، از فیلتر روغن عبور می‌کند تا احتمال هرگونه ریزش از بین برود و سپس تحت فشار زیاد روی یاتاقان‌ها و دیواره‌های سیلندر پاشیده می‌شود. سپس روغن به داخل سامپ می ریزد، جایی که دوباره جمع می شود و چرخه تکرار می شود.

اکنون که در مورد برخی از وسایلی که در ماشین خود می‌گذارید می‌دانید ، اجازه دهید به برخی از چیزهایی که از آن بیرون می‌آید نگاهی بیندازیم. سیستم اگزوز شامل لوله اگزوز و صدا خفه کن . بدون صدا خفه کن، چیزی که می شنوید صدای هزاران انفجار کوچک است که از لوله اگزوز شما خارج می شود. صدا خفه کن صدا را کم می کند.

سیستم کنترل انتشار در اتومبیل های مدرن شامل یک مبدل کاتالیزوری ، مجموعه ای از سنسورها و محرک ها، و یک کامپیوتر برای نظارت و تنظیم همه چیز. به عنوان مثال، مبدل کاتالیزوری از یک کاتالیزور و اکسیژن برای سوزاندن هر گونه سوخت استفاده نشده و برخی مواد شیمیایی دیگر در اگزوز استفاده می کند. یک سنسور اکسیژن در جریان اگزوز اطمینان حاصل می کند که اکسیژن کافی برای کار کاتالیزور وجود دارد و در صورت لزوم موارد را تنظیم می کند.

به جز بنزین، چه چیز دیگری به ماشین شما نیرو می دهد؟ سیستم الکتریکی از یک باتری و یک دینام تشکیل شده است . دینام توسط یک تسمه به موتور متصل می شود و برای شارژ باتری برق تولید می کند. باتری را می سازد تغذیه 12 ولت در دسترس به همه چیز در ماشین نیاز برق (سیستم جرقه زنی، رادیو، چراغهای جلو، برف پاک کن شیشه جلو اتومبیل ، پنجره های قدرت و صندلی، کامپیوتر ، و غیره) از طریق سیم کشی خودرو.

اکنون که همه چیز را در مورد زیرسیستم های اصلی موتور می دانید، بیایید راه هایی را بررسی کنیم که می توانید عملکرد موتور را افزایش دهید.

تولید قدرت موتور بیشتر

عکس

با استفاده از تمام این اطلاعات، می‌توانید متوجه شوید که راه‌های مختلفی برای بهبود عملکرد موتور وجود دارد. سازندگان خودرو دائماً با همه متغیرهای زیر بازی می‌کنند تا موتور را قوی‌تر و/یا مصرف سوخت بیشتر کنند.

افزایش جابجایی: جابجایی بیشتر به معنای قدرت بیشتر است زیرا می توانید در هر دور موتور گاز بیشتری بسوزانید. می توانید با بزرگتر کردن سیلندرها یا با افزودن سیلندرهای بیشتر، جابجایی را افزایش دهید. به نظر می رسد که دوازده سیلندر حد عملی باشد.

نسبت تراکم را افزایش دهید: نسبت تراکم بالاتر تا یک نقطه قدرت بیشتری تولید می کند. با این حال، هرچه بیشتر مخلوط هوا/سوخت را فشرده کنید، احتمال ترکیدن خود به خود در شعله بیشتر می شود (قبل از اینکه شمع آن را مشتعل کند). بنزین های با اکتان بالاتر از این نوع احتراق زودرس جلوگیری می کنند. به همین دلیل است که خودروهای با عملکرد بالا معمولاً به بنزین با اکتان بالا نیاز دارند – موتورهای آنها از نسبت تراکم بالاتری برای دریافت قدرت بیشتر استفاده می کنند.

مواد بیشتری در هر سیلندر قرار دهید: اگر بتوانید هوا (و در نتیجه سوخت) بیشتری را در یک سیلندر با اندازه معین جمع کنید، می توانید قدرت بیشتری از سیلندر دریافت کنید (به همان روشی که با افزایش اندازه سیلندر) افزایش سوخت مورد نیاز برای احتراق توربوشارژرها و سوپرشارژرها هوای ورودی را تحت فشار قرار می دهند تا به طور موثر هوای بیشتری را در یک سیلندر جمع کنند.

هوای ورودی را خنک کنید: فشرده سازی هوا دمای آن را افزایش می دهد. با این حال، شما دوست دارید خنک ترین هوای ممکن را در سیلندر داشته باشید، زیرا هر چه هوا گرمتر باشد، هنگام احتراق کمتر منبسط می شود. بنابراین، بسیاری از خودروهای توربوشارژ و سوپرشارژر دارای اینترکولر هستند . اینترکولر یک رادیاتور مخصوص است که هوای فشرده از آن عبور می کند تا قبل از ورود به سیلندر خنک شود.

اجازه دهید هوا راحت‌تر وارد شود: همانطور که پیستون در مسیر ورودی به سمت پایین حرکت می‌کند، مقاومت هوا می‌تواند نیروی موتور را از بین ببرد. مقاومت هوا را می توان با قرار دادن دو سوپاپ ورودی در هر سیلندر به طور چشمگیری کاهش داد. برخی از خودروهای جدیدتر نیز از منیفولدهای ورودی صیقلی برای از بین بردن مقاومت هوا در آنجا استفاده می کنند. فیلترهای هوای بزرگتر نیز می توانند جریان هوا را بهبود بخشند.

اجازه دهید اگزوز راحت تر خارج شود: اگر مقاومت هوا خروج اگزوز از سیلندر را سخت کند، قدرت موتور را از بین می برد. مقاومت هوا را می توان با افزودن یک سوپاپ اگزوز دوم به هر سیلندر کاهش داد. خودرویی با دو سوپاپ ورودی و دو سوپاپ خروجی دارای چهار سوپاپ در هر سیلندر است که عملکرد را بهبود می بخشد. وقتی یک آگهی خودرو می شنوید که به شما می گوید ماشین چهار سیلندر و 16 سوپاپ دارد، چیزی که در آگهی می گوید این است که موتور در هر سیلندر چهار سوپاپ دارد.

اگر لوله اگزوز خیلی کوچک باشد یا صدا خفه کن مقاومت زیادی در برابر هوا داشته باشد، این می تواند باعث فشار برگشتی شود که همین اثر را دارد. سیستم‌های اگزوز با کارایی بالا از هدرها، لوله‌های دم بزرگ و صدا خفه کن‌های جریان آزاد برای حذف فشار برگشتی در سیستم اگزوز استفاده می‌کنند. وقتی می شنوید که یک خودرو دارای “اگزوز دوگانه” است، هدف این است که با داشتن دو لوله اگزوز به جای یکی، جریان اگزوز را بهبود بخشید.

همه چیز را سبک تر کنید: قطعات سبک وزن به عملکرد بهتر موتور کمک می کند. هر بار که پیستون تغییر جهت می دهد، انرژی مصرف می کند تا حرکت را در یک جهت متوقف کند و آن را در جهت دیگر شروع کند. هر چه پیستون سبک تر باشد، انرژی کمتری مصرف می کند. این امر باعث بهره وری بهتر سوخت و همچنین عملکرد بهتر می شود.

تزریق سوخت: تزریق سوخت امکان اندازه گیری دقیق سوخت را به هر سیلندر می دهد. این باعث بهبود عملکرد و مصرف سوخت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *