دسته‌بندی نشده

هندلینگ خودرو چیست؟ نحوه تقویت هندلینگ خودرو

هندلینگ خودرو چیست؟ نحوه تقویت هندلینگ خودرو

احتمالا واژه هندلینگ را در زمینه رانندگی و اتومبیل شنیده اید. اما تعریف هندلینگ چیست؟ در این مقاله در کارشناس خودرو به برسی مفهوم هندلینگ خودرو می پردازیم و روش و فاکتور های افزایش هندلینگ خودرو را به شما معرفی می کنیم.

تعریف صحیح و کامل هندلینگ می تواند پیچیده باشد. هندلینگ یکی از عوامل مهم در هدایت و رانندگی اتومبیل است که روی تجربه شما تاثیر گذار است. در ادامه به طور دقیق تر راجب این موضوع بحث خواهیم کرد و موارد مربوط به هندلینگ را بررسی خواهیم نمود.

فهرست مطالب

هندلینگ چیست ؟

وزن فرمان چیست ؟

تعلیق خودرو؟

زوایه سیستم تعلیق ؟ 

راه های افزایش هندلینگ خودرو ؟

استفاده از استرس بار برای تقویت هندلینگ خودرو

تعویض بوش های جلوبندی

استفاده از لاستیک سایز مناسب ؟

 

هندلینگ چیست؟

هندلینگ شاید تعریف واحدی نداشته باشد و پاسخ به سوال هندلینگ یعنی چه سخت باشد. اما می توان آن را به صورت کنترل اتومبیل، خوشدستی، هدایت مناسب و ایجاد تجربه خوب از رانندگی معرفی کرد. خود هندلینگ به صورت کلی از موارد و فاکتور هایی تشکیل می شود که مجموع آن ها یک هندلینگ و سواری مناسب را برای شما رقم می زنند.

درواقع هندلینگ واژه ای گسترده به معنی حساسیت خودرو به ورودی راننده و سادگی کنترل آن است.

در حقیقت نوعی احساس درونی از رانندگی با اتومبیل های متفاوت است که از رفتار خودرو در پیچ ها نسبت به درخواست راننده به او القا می کند.

در واقع هندلینگ بهتر به معنای پویایی بیشتر و قابلیت هدایت بهتر اتومبیل در عبور از پیچ ها و موانع بوده است.

هندلینگ خودرو قابل اندازه گیری فیزیکی و بیان با اعداد و ارقام نیست.

البته در سال های اخیر خودروسازان با راه اندازی تست های متفاوتی مانند تست گوزن (Moose) سعی دارند با اندازه گیری معیار های مختلف میزان هندلینگ و پویایی خودروها را در مقایسه با یکدیگر بیان کنند.

 

وزن فرمان چیست؟

وزن فرمان چیست؟

بازخورد و احساس فرمان چیست؟

فرمان خودرو، پیوند مکانیکی بین شما و چرخ ها است. احساس و بازخورد از طریق فرمان به شما، می تواند در مورد وضعیت لاستیک ها و وضع جاده شما را آگاه کند. احساس فرمان مناسب می تواند به شما در هدایت ماشین در شرایط و سرعت های مختلف کمک کند. پس بازخورد ایده آل فرمان احساس مناسبی را فراهم می نماید.

فرمانبرداری فرمان

برای چرخش و تغییر جهت ماشین، شما فرمان را می چرخانید. این چرخش به دنده هایی اعمال می شود تا فرمان را آسانتر بچرخانید. در فرمانبرداری مناسب ماشین، شما باید بتوانید با چرخش کم و مناسب فرمان، لاستیک ها را بچرخانید.

پاسخ به فرمانبرداری فرمان

واکنش فرمان به حرکت شما، ترکیبی از وزن و فاصله است. فرمان باید بلافاصله به تغییرات با نیروی کم شما در فاصله ای کوتاه واکنش نشان دهد تا باعث بهبود وضع خودرو شود.

تاثیر ترمز در فرمان و هندلینگ

ترمز ها نیز قسمتی مهمی از کنترل ماشین هستند. امروزه سیستم ترمز در حال پیشرفت و واکنش یکنواخت است. ترمز نیز باید واکنش پذیری مناسبی داشته باشد و مانع فرمان پذیری ماشین نگردد

تاثیر ترمز در فرمان و هندلینگ

تعلیق خودرو

وظیفه تعلیق خودرو در کنترل آن و دفع ضربات مشهود است. اما سیستم تعلیق می تواند هم سفت باشد و هم نرم! سیستم تعلیق نرم علاوه بر بهم ریختن تعادل باعث خستگی و حتی حالت تهوع می شود در صورتی که سیستم سفت نیز سواری خشکی می دهد. سیستم تعلیق مناسب باید واکنش مناسبی و متناسبی داشته باشد.

تعلیق خودرو

 

زاویه سیستم تعلیق

فاکتور مهم دیگر در هندلینگ خودرو، سیستم کنترل زوایا است. وظیفه دیگر سیستم تعلیق کنترل وضعیت ماشین در سر پیچ و.. است. سیستم مناسب باید وضعیت ماشین را مناسب نگه دارد تا در شرایط دشوار ماشین دچار صانحه یا خروج از وضعیت تحت کنترل نشود.

زاویه سیستم تعلیق

چنگ زدن یا Grip

ماشین باید به اصطلاح به زمین بچسبد. ممکن است به طور ناگهانی مانعی در سر راه شما ظاهر شود که نیاز به تغییر مسیر شدید داشته باشید. این سیستم باید وضعیت ماشین شما را تحت کنترل نگه دارد.

مسیر پذیری خودرو

این سیستم نیز مکمل مورد قبلی می باشد. هنگامی که شما اقدام به تغییر جهت می کنید، خودرو باید بتواند مسیر جدید را وارد شود و دجار انحراف نشود.

زاویه سیستم تعلیق

جلوگیری از ایجاد حالت Oversteer

این توصیف زمانی اتفاق می افتد که عقب ماشین نسبت به جلو در مسیر متفاوتی حرکت کند و ماشین منحرف شود. ماشین های جدید در پی استفاده از سرویس های جدید برای به حداقل رساندن این موضوع هستند.

توزیع وزن

وزن ماشین معمولا توسط موتور ها در قسمت جلو سنگین می شود. اما باید این وزن به طور مناسب و مساوی تقسیم شود که برای افزایش بهره وری مفید است.

قابل پیش بینی بودن

اگر یک ماشین دچار از دست دادن کنترل شود، سیستم هدایت باید این مشکل را شناسایی کند و جهت رفع آن و بازگشت به حالت اولیه اقدام کند.

 

راه های افزایش هندلینگ خودرو

حال سوالی که ایجاد می شود این است که چگونه هندلینگ یک خودرو را افزایش دهیم؟ قسمت عمده هندلینگ در زمان طراحی ایجاد می شود اما می توان از طریق راه هایی مقدار آن را افزایش داد که آن ها را بررسی می کنیم.

تغییرات در سیستم تعلیق برای افزایش هندلینگ

تغییرات در سیستم تعلیق برای افزایش هندلینگ

یکی از تغیراتی که می توان برای افزایش هندلینگ انجام داد در سیستم تعلیق است.

  • کاهش ارتفاع: مرکز ثقل بسیار مهم است. در خودرو های مرتفع هدایت سخت تر و هندلینگ پایین تر می باشد. برای افزایش هندینگ بهتر است ارتفاع خودرو کمتر و به زمین نزدیک تر باشد.

هندلینگ

  • استفاده از فنر های قابل تنظیم: برای رانندگی در شرایط مختلف، می توانید از سیستم های فنر قابل تغییر ارتفاع یا ریگلاژی استفاده کنید.
  • استفاده از کیت اسپرت تعلیق: کیت های اسپرت نیز برای این موضوع طراحی شده اند که می تواند تجربه رانندگی بهتری را برای شما ابداع کنند. پس در صورت امکان از این کیت ها استفاده کنید.

تنظیم چرخ های ماشین برای افزایش هندلینگ

چرخ های ماشین دارای زوایای مختلفی هستند که در طول زمان تغییر می کنند. بنا بر این توصیه می شود مجدد توسط افراد حرفه ای زوایای چرخ های خود را مجدد تنظیم کنید تا ضمن افزایش هندلینگ، مصرف سوخت شما نیز کمتر شده و رانندگی حس بهتری را منتقل سازد.

تنظیم چرخ های ماشین برای افزایش هندلینگ

 

استفاده از استرس بار برای تقویت هندلینگ خودرو

استفاده از استرس بار برای تقویت هندلینگ خودرو

چرخ های جلوی خودرو علاوه بر اتصالات عرضی که دارند در راستای قائم نیز دارای اتصال به اتاقک کمک ها هستند.زمانی که خودرو در خط مستقیم حرکت می کند ضربات وارده به مجموعه تعلیق هر یک از چرخ ها اسیب زیادی به اتاقک کمک ها نمی رساند اما وارد امدن ضربات در زمان چرخش ها و در شرایطی که دو چرخ جلوی خودرو در حال طی نمودن مسافتی متفاوت است (چرخ داخل پیچ دایره ای با شعاع مشخص و چرخ خارج از پیچ دایره ای با شعاع مشخص به علاوه فاصله عرضی دو چرخ را طی می نماید) می تواند به مرور زمان موجب تغییر زاویه اتاقک های کمک ها شود البته حتی بدون وارد شدن ضربات و در اثر نیروهای فشاری و کششی وارده در زمان چرخش ها نیز این اتفاق رخ می دهد.اگر چه این تغییر زاویه تا حد زیادی نامحسوس است اما برروی کارایی و فرمان گیری خودرو تاثیر می گذارد و ایجاد حالتی ازگیج بودن و عدم دریافت مناسب از چرخ های جلو از طریق فرمان از نتایج ان است که هر کدام از ما ممکن است انها را تجربه کرده باشیم.

“استرس بار”(Stress Bar) یا استرات‌بار در واقع یک میله عرضی از ناحیه بالای اتاقک کمک ها بوده که می تواند بخش قابل توجهی از این مشکل را حل نماید و دلیل ان نیز واضح است.

شاسی یا اسکلت خودرو در زمان پیچیدن دارای تنش‌های بسیاری است، با محدود کردن آن‌ها سختی شاسی افزایش پیدا خواهد کرد و در نتیجه باعث افزایش خوش‌دستی خواهد شد. یکی از بیشترین تنش‌ها در خودروهایی با تعلیق مک‌فرسون، معمولا در بالای اتاقک کمک‌فنرها بوقوع می‌پیوندد که با محدود کردن آن گام بزرگی در جهت افزایش هندلینگ ایفا خواهید کرد. برای این منظور دو سمت برجک را با یک واسطه به هم متصل می‌کنند، که آن واسطه استرات‌بار (در ایران به اشتباه استرس‌بار) نامیده می‌شود. از انواع آن می‌توان به نمونه‌های تنظیم‌شونده و یا ثابت با اتصال دو نقطه‌ای یا در نمونه های بهتر با اتصال چند‌نقطه‌ای اشاره کرد. ساختار نمونه‌های افتر‌مارکت معمولا از آلومنیوم، استیل یا در مواردی آهن هستند، شایان ذکر است که بعضی از ماشین‌ها به صورت کارخانه‌ای دارای استرات‌بار هستند.

 

 

تعویض بوش های جلو بندی

در قطعات مختلف جلوبندی ماشین، از پلاستیک هایی به عنوان بوش استفاده می شود که در مرور زمان از بین می روند و که برای تقویت هندلینگ ماشین باید آن ها را تعویض کنید.

تعویض بوش های جلو بندی

در بخش های مختلفی از خودرو مانند سیلندرها، سیستم تعلیق خودرو، اکسل عقبی و … از واژه بوش استفاده می شود. بوش در واقع نوعی عایق ارتعاشی است که با ایجاد مرز بین اجزای مختلف خودرو انتقال انرژی متحرک به دیگر بخش های متحرک خودرو را کاهش می دهد. کاهش انتقال انرژی به سایر نقاط و کاهش نوسانات  آسودگی راننده و سرنشینان خودرو به دنبال دارد.

بوش ها وابسته به محل قرارگیری در خودرو، کارکرد، ظاهر فنی و …دارای عناوین و اسم های مختلفی هستند. نام بوش سیستم تعلیق خودرو، بوش طبق نام دارد. گرچه عوامل مختلفی سبب کاهش ارتعاشات خودرو می شوند، اما بوش طبق می تواند تا حد قابل توجهی از نوسانات خودرو جلوگیری کند.

 

 

استفاده از لاستیک سایز مناسب

اندازه لاستیک ها بسیار مهم هستند. سعی کنید از لاستیک های مناسب خودرو خود استفاده و سایز غیر استاندارد استفاده نکنید زیرا رانندگی و هندلینگ را تحت تاثیر قرار می دهند.

استفاده از لاستیک سایز مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *