دسته‌بندی نشده

مشخصات وانت آریسان ارتقا یافته

مشخصات وانت آریسان ارتقا یافته

ایران خودرو می خواهد تا نسخه جدید وانت آریسان را به بازار عرضه کند.

گروه صنعتی ایران خودرو اعلام کرده است که بزودی وانت آریسان جدید در کارخانه ایران خودرو خراسان به تولید انبوه می رسد و با پیشرانه جدید به بازار عرضه می شود.

 ایران خودرو می گوید که از اوایل سال جاری تولید بدنه این وانت در کارخانه خراسان آغاز شده است و بزودی آریسان جدید به مرحله تولید انبوه می رسد. پیش از این نمونه هایی از آریسان ارتقا یافته در محوطه کارخانه ایران خودرو دیده شده بود و در آن زمان، این پیکاپ اقتصادی با نام آریسان ۲ شناخته می شد.

مشخصات آریسان ارتقا یافته :

آریسان ۲ قرار است تا با پیشرانه ۱٫۸ لیتری ۴ سیلندر و ۸ سوپاپ به بازار عرضه شود. این پیشرانه که نسخه ارتقا یافته XU7 است و با نام XU7 پلاس تولید می شود، قدرتی نزدیک به ۱۰۳ اسب بخار را با گشتاور ۱۵۷ نیوتن متر تولید می کند و همچنین استاندارد آلایندگی یورو ۵ را هم دریافت کرده است. این پیشرانه جدید نسبت به پیشرانه قبلی آریسان، حدود ۱۷ اسب بخار قوی تر است و از سویی نزدیک به ۱۷ نیوتن متر هم گشتاور بیشتری را تولید می کند.

پیشرانه XU7 پلاس که بر روی آریسان ارتقا یافته نصب می شود، قابلیت دوگانه سوز را به صورت استاندارد دارد و قرار است تا نمونه جدید این وانت اقتصادی با مخزن CNG به دست خریداران برسد. در آریسان قبلی، باک بنزین ظرفیت ۵۲ لیتری را داشت و ظرفیت مخزن گاز CNG هم ۷۰ لیتر بود. اما حالا ظرفیت مخزن CNG در آریسان ارتقا یافته به ۷۵ لیتر رسیده است، اما ظرفیت باک بنزین کاهش ۱۲ لیتری داشته و باک ۴۰ لیتری در این وانت نصب می شود.

مشخصات آریسان ارتقا یافته

 

در آریسان جدید از جعبه دنده ۵ سرعته دستی استفاده می شود و توان را به چرخ های جلو می رسد. این در حالی است که آریسان قبلی، وانتی دیفرانسیل عقب به حساب می آمد.

در بحث کیفی گفته شده است که آریسان ۲ با سه ستاره کیفی تولید خواهد شد. البته در ابتدای عرضه با دو ستاره کیفی به بازار می آید. همچنین برای افزایش ایمنی باک بنزین و زاپاس به زیر بدنه منتقل شده اند. مدیران پروژه آریسان ارتقا یافته می گویند که همچنان ظرفیت بار مجاز این وانت ۶۰۰ کیلوگرم است. اما در نسخه جدید ظرفیت تاب آوری به یک تن رسیده است.

هنوز به صورت رسمی جزئیات امکانات و ویژگی های آریسان ارتقا یافته منتشر نشده است. اما می توان گفت که این وانت اقتصادی گروه صنعتی ایران خودرو، همچنان به امکاناتی مانند دو کیسه هوا، ترمز دیسکی و کاسه ای عقب، رینگ فولادی، ترمز ABS و EBD ، شیشه های برقی، سیستم پخش بلوتوث، فرمان هیدرولیک، تهویه دستی و… مجهز خواهد بود.

مشخصات فنی آریسان جدید (ارتقا یافته) چیست؟

آریسان ۲ قرار است تا با پیشرانه ۱٫۸ لیتری ۴ سیلندر و ۸ سوپاپ به بازار عرضه شود. این پیشرانه که نسخه ارتقا یافته XU7 است و با نام XU7 پلاس تولید می شود، قدرتی نزدیک به ۱۰۳ اسب بخار را با گشتاور ۱۵۷ نیوتن متر تولید می کند و همچنین استاندارد آلایندگی یورو ۵ را هم دریافت کرده است. ایران خودرو اعلام کرده است که در آریسان جدید از جعبه دنده ۵ سرعته دستی استفاده می شود و این سیستم انتقال قدرت توان را به چرخ های جلو می رساند. این در حالی است که آریسان قبلی، وانتی دیفرانسیل عقب به حساب می آمد.

حجم باک بنزین و مخزن CNG در آریسان ۲ چگونه است؟

پیشرانه XU7 پلاس که بر روی آریسان ارتقا یافته نصب می شود، قابلیت دوگانه سوز را به صورت استاندارد دارد و قرار است تا نمونه جدید این وانت اقتصادی با مخزن CNG به دست خریداران برسد. در آریسان قبلی، باک بنزین ظرفیت ۵۲ لیتری را داشت و ظرفیت مخزن گاز CNG هم ۷۰ لیتر بود. اما حالا ظرفیت مخزن CNG در آریسان ارتقا یافته به ۷۵ لیتر رسیده است، اما ظرفیت باک بنزین کاهش ۱۲ لیتری داشته و باک ۴۰ لیتری در این وانت نصب می شود.

وانت آریسان ارتقا یافته چه امکانات رفاهی و ایمنی دارد؟

هنوز به صورت رسمی جزئیات امکانات و ویژگی های آریسان ارتقا یافته منتشر نشده است. اما می توان گفت که این وانت اقتصادی گروه صنعتی ایران خودرو، همچنان به امکاناتی مانند دو کیسه هوا، ترمز دیسکی و کاسه ای عقب، رینگ فولادی، ترمز ABS و EBD ، شیشه های برقی، سیستم پخش بلوتوث، فرمان هیدرولیک، تهویه دستی و… مجهز خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *