دسته‌بندی نشده

همه چیز در مورد رنو تالیسمان

همه چیز در مورد رنو تالیسمان

همه چیز در مورد رنو تالیسمان

رنو تالیسمان خودرویی با دیفراسیل و موتور جلو است که از سال ۲۰۱۵ توسط رنو در بخش خودورهای سدان خانوادگی طراحی  شد. تالیسمان توسط رنو سامسونگ کیاموتورز که از شرکای تجاری گروه رنو است در کره جنوبی تولید و با نام رنو سامسونگ SM6 به بازار آمد.

کلمه Talisman در لغت به معنای “طلسم” است و به چیزی گفته می شود که قدرتی جادویی دارد و خوش یمن است. دلیل نامگذاری این خودرو به نام تالیسمان این است که هر دو مفهوم “حفاظت و قدرت” در ان گنجانده شده.

رنو این خودرو را مانند رنو اسپس کراس اوور برای بازار کشورهایی که فرمان خودرو در سمت چپ قرار دارد توسعه داده است و هنوز رنو تالیسمان در کشورهایی مانند انگلستان، ایرلند، ژاپن، مالزی و استرالیا عرضه نشده است.

نسخه رنو تالیسمان برای اولین بار ۶ جولای ۲۰۱۵ توسط کارلوس گون رونمایی شد و متعاقبا آن در نمایشگاه خودروی فرانکفورت در سال ۲۰۱۵ در معرض دید عموم قرار گرفت. رنو تالیسمان یک نسخه ۵ در استیشن یا estate هم دارد که با کد KFD شناخته می شود.

پلتفرم این خودرو به صورت مشترک توسط رنو و نیسان ساخته شده و کد آن CMF-CD است و پس از رنو اسپس دومین خودرویی است که بر اساس این پلتفرم ساخته می شود. هدف این شرکت فرانسوی از استفاده از این پلتفرم افزایش حجم تولید این محصول است.

رنو تالیسمان جانشین رنو لاگونا شد اما طول آن کمی از این خودرو بلندتر و مرکز ثقل آن پایین تر است. مهندسین رنو در توسعه این خودرو تمرکز خود را بر روی طراحی زیبا و تجهیزات و راحتی آن قرار دادند تا بتوانند سهم بیشتری از بازار کلاس خودروهای سدان را از آن خود کنند.

رنو تالیسمان

الکسیس مارتوت  معتقد است که رنو تالیسمان سدانی موقر، کلاسیک و طلیعه اصالت مخصوص رنو است. این خودرو دارای روحی فانتزی است که آلمانی ها آن را از خودرو دریغ می کنند.

استفاده از پلتفرم CMF دست طراحان تالیسمان را تا حد زیادی برای کار روی جزئیات باز گذاشته است. پس از قرار گرفتن اجزای خودرو در کنار هم، طراحان امضای مخصوص رنو که شامل طراحی چراغ های جلو و عقب می شود را در DNA قرار دادند. طراحان رنو به دنبال این بودند که علاوه بر ظاهر کلاسیک خودرو به آن جنبه “سیال و احساسی” که در خودروهای کوچکتر شرکت وجود دارد را اضافه کنند که تا حد زیادی هم در این امر موفق بودند. ظاهر کلاسیک رنو تالیسمان این امکان را می دهد تا بتوان از آن در ناوگان های تشریفات استفاده کرد همانطور که در جشنواره فیلم کن سال ۲۰۱۸ این اتفاق رخ داد.

استفاده از پلتفرم CMF تالسیمان

رنو تالیسمان در اروپا در ۵ طرح مختلف شامل Life ، Zen ، Business ، Intens و Initiale Paris عرضه می‌شود که هر کدام با موتورها و امکانات مختلفی به مشتریان عرضه می شوند. رنو امکانات و فناوری‌های زیادی را در طراحی این خودرو به کار گرفته است؛ یکی از این امکانات سیستم چهار چرخ فرمان پذیر یا همان سیستم 4Control است. همچنین رنو تالیسمان به سیستم Multi Sense نیز تجهیز شده است که اجازه تغییر تنظیمات مکانیکی و کابین خودرو را برای سرنشینان فراهم می‌کند. این تنظیمات به صورت پیش فرض به نام‌های Comfort ، Sport ، Eco و Neutral وجود دارد و علاوه بر آن حالتی نیز برای تنظیمات دلخواه راننده به نام Perso موحود است.

سیستم اطلاعاتی- سرگرمی رنو ( infotainment ) به صورت انتخابی با یک صفحه نمایش لمسی ۸.۷ اینچی در مرکز داشبورد قرار گرفته است.

تالیسمان به امکانات رفاهی و ایمنی همچون کروز کنترل تطبیقی، هشدار تغییر خط حرکت، تشخیص علائم راهنمایی با قابلیت هشدار تجاوز از سرعت مجاز و هشدار نقطه کور راننده مجهز شده است. این محصول رنو در آزمایش Euro NCAP  5 ستاره ایمنی را کسب کرده است.

وتورنوع موتورتعداد سیلندرحجم موتورقدرتگشتاور
موتورهای بنزینی
Energy TCe 150 EDC7توربو۴۱۶۱۸ سی سی۱۵۰ اسب بخار۲۲۰ نیوتون متر
Energy TCe 200 EDC7توربو۴۱۶۱۸ سی سی۲۰۰ اسب بخار۲۶۰ نیوتون متر
Energy TCe 225 EDC7توربو۴۱۷۹۸ سی سی۲۲۴ اسب بخار۳۰۰ نیوتون متر
2.0 GDeپاشش مستقیم۴۱۹۹۷ سی سی۱۵۰ اسب بخار۲۰۲ نیوتون متر
موتور دیزلی
Energy dCi 110 ECO2توربو۴۱۴۶۱ سی سی۱۱۰ اسب بخار۲۶۰ نیوتون متر
Energy dCi 130توربو۴۱۵۹۸ سی سی۱۳۱ اسب بخار۳۲۰ نیوتون متر
Energy dCi 160 EDC6توربو دوگانه۴۱۵۹۸ سی سی۱۶۰ اسب بخار۳۸۰ نیوتون متر
موتور گاز مایع
2.0 LPeپاشش سوخت۴۱۹۹۸۱۴۰ اسب بخار۱۹۳ نیوتون متر

علاوه بر این رنو تالیسمان با جعبه دنده های ۶ سرعته دستی، ۶ سرعته خودکار و ۷ سرعته خودکار عرضه می شود که بسته به نوع موتور انتخاب شده متفاوت خواهد بود.

رنو تالیسمان در ایران:

نگین خودرو به عنوان یکی از شرکای تجاری رنو در ایران این خودرو را از سال ۲۰۱۷ وارد کشورمان کرد. رنو تالیسمان به دلیل طراحی به روز و چشم نواز خود و به علاوه امکانات ایمنی و رفاهی متعدد و همچنین بهره گیری از خدمات پس از فروش مناسب رنو در ایران مورد استقبال هموطنانمان قرار گرفت.

مشخصات فنی رنو تلیسمان:

در جدول زیر می توانید مشخصات فنی رنو تالیسمان را مطالعه کنید:

موتور۴ سیلندر دارای ۱۶ سوپاپ
حجم موتور۱۶۱۸ سی سی
حداکثر قدرت موتور۱۹۰ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه
حداکثر گشتاور موتور۲۶۰ نیوتن متر در ۲۵۰۰ دور در دقیقه
جعبه دنده۷ سرعته به همراه کلاچ دوگانه
شتاب ۰ تا ۱۰۰۷.۶ ثانیه
حداکثر سرعت۲۳۷ کیلومتر در ساعت
وزن۱۴۴۴ کیلوگرم
اندازه (میلیمتر)۴۸۴۸ میلیمتر طول۲۰۸۱ میلیمتر عرض

۱۴۶۳ میلیمتر ارتفاع

فاصله بین دو محور۲۸۰۸ میلیمتر
مصرف سوخت شهری (لیتر در صد کیلومتر)۷.۵
مصرف سوخت خارج شهر (لیتر در صد کیلومتر)۴.۶
مصرف سوخت ترکیبی (لیتر در صد کیلومتر)۵.۶

سیستم تشخیص صدای رنو تالیسمان را چگونه فعال کنیم؟

منوی تشخیص صدای رنو تالیسمان

از منو اصلی کنترل صدا، می توانید از فرمان صوتی برای کنترل عملکردهای زیر استفاده نمایید.

– “ Destination” (مقصد)

– “ Radio” (رادیو)

– “ Media” (رسانه)

– “ Phone” (تلفن)

– “ My apps” (برنامه های من)

نکته ای که در هنگام استفاده از این سیستم باید به آن توجه کرد این است که عملکردهایی که به رنگ آبی نمایش داده شوند، فرمان های معتبری هستند که توسط سیستم چندرسانه ای قابل درک می باشد. همچنین خاکستری بودن عملکردها در صفحه چندرسانه ای نشانگر این است که آنها قابل استفاده نیستند.

علامت های رنگی

رنگ نشانگر نمایش داده شده روی صفحه نمایش سطح صدای کاربر را منعکس می کند.

– علامت آبی: پایین

– مخلوطی از سه نوع رنگ آبی: متوسط

– رنگ سبز همراه با علامت: خوب

– رنگ قرمز، علامت صدای کاربر بسیار بالا است و سیستم ممکن است فرمان را به اشتباه تفسیر کند. کاربرها باید بین علامت حالت دوم و سوم عمل نمایند. بلند و واضح صحبت کنید. از نشانگر تشخیص صدا برای بهینه کردن تشخیص صدا استفاده نمایید.

طراحی ظاهری رنو تالیسمان:

زیبایی خودرو به یکی از اصول اساسی تبدیل شده است. این زیبایی در رنو تالیسمان هم به چشم می خورد؛ در کنار ظاهر موقر و کلاسیک این خودرو استفاده از خطوط شناور باعث شده است ظاهری زیبا و به روز را مشاهده کنیم.

رنو تلیسمان به کمک جلوپنجره ای کروم و کاپوت عریض و برجسته خود دارای نمای زیبایی است که استفاده از لوگوی کرومی و بزرگ در رنو در مرکز به این زیبایی افزوده است. همچنین استفاده از چراغ های C شکل با فناوری LED منحصر به فرد بود نمای جلوی خود را دو چندان کرده است.

در نمای جانبی با وجود بدنه کشیده و خطوط شناور به کار رفته روی درب ها و فرم خاص بدنه نقصی در کار مهندسین طراح رنو نمی توان پیدا کرد.

عقب خودرو نیز با وجود چراغ های LED کشیده که از طرفین درب صندوق عقب به سمت لوگوی کرومی رنو ختم می‌شوند نمای جاه طلبانه ای دارد. مهندسین رنو برای جلوگیری کردن از بی نظمی در طراحی عقب خودرو دوربین دنده عقب را در درون لوگوی رنو قرار داده اند.

طراحی داخلی رنو تلیسمان:

طراحی فضای داخلی ماشین مانند ظاهر آن لوکس و زیبا است. استفاده از متریال با کیفیت و همچنین نورپردازی محیطی باعث شده است که درون کابین به شدت دوست داشتنی به نظر بیاید.

رنو تالیسمان در سرتاسر دنیا با موتورهای متفاوتی عرضه می شود که می توان انواع موتورها و اطلاعات مربوطه را در جدول زیر مشاهده کرد:

طراحی داخلی رنو تلیسمان

 

استفاده از صندلی های ارگونومیک با روکش های چرم با کیفیت که دارای گرمکن نیز هستند.فضای کابین به اندازه کافی جادار است و سرنشینان عقب نیز از این بابت مشکل خاصی نخواهند داشت.

صفحه نمایشگر لمسی بزرگی است که در مرکز داشبورد این خودروی فرانسوی قرار گرفته است و از طریق آن می توان عملکردهای زیادی را مدیریت و کنترل کرد.

امکانات رنو تالیسمان:

از امکانات این خودروی سدان لوکس رنو می توان به فرمان برقی، رینگ های ۱۷ اینچی، حالت رانندگی ECO و Sport و Comfort، سنسور پارک در جلو و عقب خودرو، سیستم هشدار نقطه کور راننده، سقف پانوراما، روکش چرمی صندلی ها، سیستم پارک خودکار یا اتوپارک، سیستم نمایش اطلاعات روی شیشه جلو( HUD )، دوربین ۳۶۰ درجه، ماساژور، سنسور نور و باران، ترمز پارک برقی، سیستم ورود بدون کلید، سیستم تهویه مطبوع دوگانه و کروز کنترل انطباق پذیر اشاره نمود.
رنو تالیسمان از سیستم صوتی قدرتمند BOSE یا ۱۳ بلندگو استفاده می کند تا کیفیت صدایی تولید به اندازه خود خودرو خوب و با کیفیت باشد.

ایمنی رنو تالیسمان:

همچنین این خودرو از سیستم ترمز ضد قفل (ABS)، سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، سیستم پایداری الکترونیکی، سیسان کنترل لغزیدن خودرو در زمان شتاب گیری و سیستم کنترل رانش بهره می برد.

رنو تالیسمان  که در آزمون موسسه Euro NCAPP توانسته است که ۵ ستاره ایمنی را برای خود کسب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *