دسته‌بندی نشده

در مورد کمپانی جگوار و محصولات آن چه می دانیم

شرکت جگوار خودروسازی بریتانیایی و چند ملیتی است، که دفتر مرکزی آن در شهر وایتلی، کاونتری، در کشور انگلستان قرار دارد. این شرکت هم‌اکنون زیرمجموعه‌ای از گروه خودروسازی جگوار لندرور به‌ شمار می‌آید، که خود از شرکت‌های تابعه کمپانی هندی تاتا موتورز می‌باشد.

جگوار در سال ۱۹۲۲ تحت نام سوالو سایدکار کمپانی، توسط ویلیام لیونز تأسیس شد. این شرکت پس از جنگ جهانی دوم به جگوار تغییر نام داد. در ۱۹۳۴ اتومبیل‌های تولید شده توسط شرکت جگوار، ابتدا با نام اس‌اس و اندکی بعد تحت نام اس‌اس جگوار، به بازار عرضه شدند. این شرکت در ۱۹۶۶ به بریتیش موتور هولدینگز فروخته شد.

دو سال بعد، در ۱۹۶۸ جگوار با لیلاند موتورز ادغام گردید و شرکت جدید بریتیش لیلاند نام گرفت. شرکت خودروسازی جگوار در سال ۱۹۷۵ توسط دولت بریتانیا، ملی اعلام شد. در ابتدای دهه ۱۹۸۰ روند خصوصی‌سازی در این شرکت آغاز گردید، که سرانجام در پی جدایی از بریتیش لیلاند، با نام کنونی، یعنی جگوار کارز به ثبت رسید. در سال ۱۹۸۴ شرکت جگوار موفق شد که به عنوان یک شرکت مستقل وارد بازار بورس لندن گردد، ولی در سال ۱۹۹۰ تمامی سهام آن، توسط شرکت آمریکایی فورد خریداری شد و برای قریب به دو دهه تحت مدیریت فورد، به فعالیت ادامه داد.

در تاریخ ۲ ژوئن ۲۰۰۸ شرکت تاتا موتورز، جگوار را از فورد خریداری نمود. سپس با ادغام لندرور و جگوار، گروه جگوار لندرور را راه‌اندازی کرد. هم‌اکنون جگوار کارز به همراه لندرور و رنجرور، تحت مدیریت گروه جگوار لندرور فعالیت می‌کند.

شرکت جگوار همواره یکی از فعال‌ترین خودروسازها در زمینه طراحی و ساخت خودروهای لوکس سفارشی می‌باشد، که بارها برای الیزابت دوم، چارلز، شاهزاده ولز و سران سیاسی سایر کشورها، اتومبیل‌های سفارشی تولید کرده‌است. در سال‌های اخیر نیز شرکت جگوار اقدام به ساخت خودرو برای نخست‌وزیر بریتانیا نموده‌است. آخرین خودروی تولید شده توسط این شرکت، مدل جگوار ایکس‌ اف می‌باشد، که در انتهای سال 2020 عرضه شود.

حال که با تاریخچه مختصری از کمپانی جگوار آشنا شدید در این قسمت با کارشناس خودرو سانیار همراه باشید تا نکاتی جالب در مورد کمپانی جگوار را مرور کنیم .

 

 

۱. آزمایش تأثیر شرایط جوی بر جگوار کاملا در هوای سرد انجام میشود

عکس

برای اطمینان از روشن شدن خودرو حتی در مکانی مثل سیبری، مهندسان خودرویی مانند مدل XF را در فریزری با دمای ۴۰- درجه به مدت ۱۲ ساعت می گذارند. سپس آن را در داخل یک تونل باد قرار می دهند که در آن خودرو با سرعت ۱۴۵ کیلومتر بر ساعت حرکت کرده و رگبارهای مصنوعی تولیدشده به همراه باد با سرمای ۰ درجه و آبی بسیار سرد روی بدنه خودرو پاشیده می‌شوند

 

۲. بدنهی این خودرو برای تست صدا و لرزش بر روی سرعت صوت (۱۲۳۲ کیلومتر در ساعت) طراحی و تست می‌شود!

عکس

آیا می توانید تصور کنید که وسیله‌ای با سرعت صوت روی زمین حرکت کند و چیزی جز یک موشک چرخدار نباشد؟ قطعا خیر. برایتان حتما جذاب است اگر بدانید از بدنه و اجزای خودروهای جدید جگوار تا مرز شکستن دیوار صوتی، هیچ صدای اضافی و آزار دهنده‌ای تولید نمی‌شود.

 

۳. متخصصان چرم درانتخاب آن، سختگیرتر از آن هستند که تصور میکنید

عکس

در مدل XJ جگوار از پوست گاوهای نر اسکاتلندی استفاده شد و جالب است بدانید که هرگز از گاوهایی که امکان باردار شدن داشتند، یا پیش‌تر زایمان کرده‌اند، استفاده نشده است. در ارتفاعات اسکاتلند بیماری‌های همه‌گیر و پشه‌هایی که بخواهند به پوست گاوها آسیب وارد کنند، کمتر خواهد بود. این گاوهای نر در مناطقی بدون هرگونه سیم‌ خاردار نگهداری می شوند تا کمترین صدمه‌ای به پوستشان وارد نشود؛ هم‌چنین در زمستان‌های سرد، گاوها را در فضای سربسته نگهداری می‌کنند.

 

۴. زمانی که چرم مورد نظر خود را بیابند، نهایت دقت در بهره‌وری از آن را خواهند کرد

عکس

پوست شکم و گردن در واقع همان چیزی است که در داشبورد و درها مورد استفاده قرار می گیرد چرا که پوستی بسیار نرم است. بخش مربوط به ستون فقرات به مراتب سفت‌تر است و در نتیجه برای صندلی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

۵. جگوار بهترین خدمتکارها را در جهان دارد

عکس

وقتی جگوار خودروهایش را در ترن های مخصوصی بار می زند، از رانندگانی استفاده می کند که به شکل دیوانه واری با دقت هستند و حواسشان است که کمربند نبندند و یا کمربندشان سگک نداشته باشد و حتی حلقه های فلزی کفشهای خود را نیز از آن جدا می کنند تا مبادا به چیزی خراشی وارد شود. از طرفی هرگز به بدنه ی بیرونی خودرو دست نمی زنند و تنها زیپ کاور صنعتی خودرو را باز و بسته می کنند.

 

۶. تبلیغ بازرگانی که آنها برای «فینال فوتبال آمریکایی» ساخته اند از آنچه که هست باشکوهتر و قهرمانانهتر به نظر میرسد

عکس

درست است، این Ben Kingsley است، اما دست‌هایی از ۵۵ نوازنده در ارکستر سمفونی لندن را هم نشان می دهد که موسیقی را می نوازند که اختصاصا برای این مناسبت ساخته شده است . تمامی رانندگی‌های این تبلیغ را Ben Collins یا همان استیگ سابق در برنامه‌ی تاپ‌گیر انجام داده است.

 

۷. فردی که مدل XF را طراحی کرد یک راکاستار است!

عکس

“وین برگرز” خودش یک گروه متال به نام Scattering Ashes دارد. او گیتار Les Paul (گیتاریست افسانه‌ای سبک جَز و بلوز) را خریده و زمانی که درگیر طراحی مدل‌های آتی جگوار نیست برخی اوقات سرپرستی تمرینات گروه را به عهده می گیرد.

 

۸. وین (طراح) در اتاق واقعیت مجازی کار میکند. این اتاقک عالیتر از آن چیزی است که به نظر میآید

عکس

هشت پروژکتور 4K، که دو جفت از آن‌ها در سه دیوار و سقف نصب شده‌اند، مدل‌های سه بعدی از قطعات و طرح‌هایی را نشان می‌دهند که طراحان می‌توانند در اطراف آن‌ها قدم بزنند و در توسعه‌ی طرح‌های خود از این امکانات بهره ببرند.

۹. برای تولید XJR بیش از ۴۳۰۰۰ نقشه طراحی شد

عکس

شاید این رقم خیلی زیاد به نظر برسد، که واقعا هم همینطور است. وقتی به منابعی که برای تبدیل هر یک از این نقشه‌ها به مدل‌های سه بعدی یا ساخت مدل خاک رُسی آن فکر کنید، متوجه خواهید شد که چقدر زمان، پول و انرژی برای آن طراحی این خودرو صرف شده است.

۱۰. راز یک رنگ عالی؟ شترمرغ

عکس

این مسئله حقیقت دارد! پیش از رنگ زدن خودرو با استفاده از پرهای یونیزه شده‌ی شترمرغ، کل سطوح فلزی خودرو پاک می‌شود چرا که آنها می‌توانند به طور مختصر، بارِ الکترواستاتیک را روی بدنه‌ی خودرو ایجاد کنند؛ این بدان معنا است که بدنه‌ی خودرو، در حد فاصل مرحله‌ی پاکسازی نهایی و مرحله‌ی نقاشی، ذرات گرد و خاک را جذب نمی‌کند.

 

۱۱. آن‌ها جان سخت ترین باربندِ دوچرخه دنیا را ساخته اند

عکس

 

این باربند برای خودروی F-type تیم ارتباطاتِ مسابقات دوچرخه‌سواری تور فرانسه ساخته شده بود که هنوز هم بسیار جذاب است.

۱۲. آن‌ها در یکی از شیکترین و گرانقیمتترین هتلهای لندن سالنی مخصوص برای خود دارند

عکس

Taj Suites andResidences تنها چند صد متر با کاخ باکینگهام فاصله دارد و این حداقل چیزی است که در مورد این هتل می‌توان گفت. از ویژگی‌های سالن مخصوص جگوار، این است که حدود ۱۸۰۰ مترمربع از شکوه و جلال جگوار را نشان می‌دهد که شامل اتاق ناهارخوری مجللی است. عکس مدل D-Type جگوار نیز به زیبایی این اتاق‌ها افزوده است.

 

۱۳. مدل کانسپت C-X75  برای شکست رقیبان قدری مانند لافراری و پورشه 918 و مک‌لارن P1 طراحی شده بود

عکس

 

از آغاز، این خودرو طوری طراحی شد تا از بوگاتی ویرون شتاب بیشتری داشته باشد، مصرف سوخت آن بهتر از تویوتا پریوس هایبریدی باشد و دامنه‌ی طی مسافت و شارژدهی موتور الکتریکی آن بیشتر از شورولت ولت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *