دسته‌بندی نشده

تفاوت توسان فول آپشن با لو آپشن

تفاوت توسان فول آپشن با لو آپشن

اگر نگاهی کلی به بازار خودرو در دهه های گذشته در کنار بازار خودروی امروز بیاندازیم، متوجه تغییرات زیاد ایجاد شده در تنوع برند ها، مدل ها و حتی تیپ خودروها نسبت به گذشته خواهیم شد.

در حالی که هر روز خودروهای جدید، پا به بازار ایران می گذارند و سروکله شان در خیابان ها پیدا می شود، خودروهایی که در گذشته نیز با نسل های قبلی خود در بازار حضور داشته اند، اکنون با نسل های جدید اما با تنوع بیشتر و تیپ های متفاوت عرضه می شوند.

در این بازار شلوغ، عده ای از افراد سودجو اقدام به فروش خودرو های نیمه فول و یا لو آپشن به عنوان خودروی فول با سفارش کشورهای مختلف می کنند و یا حتی خودروی لو آپشن را با قیمت کم در کشور مبدا خریداری کرده و حین ورود به کشور اقدام به نصب آپشن های تقلبی و اصطلاحا افترمارکت بر روی آن می کنند و به عنوان خودروی فول آپشن با قیمت گزاف به خریدار نا آگاه می فروشند.

در این مقاله همراه کارشناس خودرو سانیار باشید تا با انواع تیپ، سفارشات و تفاوت های آن ها و نحوه تشخیص خودروی فول از غیر آن آشنا شوید .

سرویس کارشناسی خودرو در محل برای کاربران و مشتریان کارشناس خودرو سانیار یک ارزش افزوده ای است که میتواند به خریدارن کمک کند که خرید مطمئن تری را تجربه کنند.

در ادامه  خواهید خواند

توسان چند سفارش دارد ؟

تفاوت فنی خودروهای سفارش اروپا با کشورهای حاشیه خلیج فارس چیست ؟

اصطلاحات ؟! مانیتور بیزینس و مانیتور بزرگ :

فولترین نسخه کدام آپشن ها را دارد ؟

اکنون به بررسی تیپ ها و سفارشات آن می پردازیم:

بررسی تیپ ها و سفارشات

توسان چند سفارش دارد ؟

توسان های موجود در ایران عموما سفارش کشورهای حاشیه خلیج فارس (عمان، عربستان، امارات، کویت) می باشد. اما اگر کمی جست و جو کنید توسان هایی تحت عنوان سفارش اروپا خواهید دید که غالبا سفارش کشور چک می باشند. البته اگر واقعا سفارش اروپا باشند !

تفاوت فنی خودروهای سفارش اروپا با کشورهای حاشیه خلیج فارس چیست ؟

* عموما در تمام خودروهایی که سفارش کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند، به سبب موقعیت جغرافیایی آن کشورها که بیشتر طول سال، هوای بسیار گرم و شرجی را تجربه می کنند از کندانسور کولر با پارت نامبر متفاوتی از خودرو های سفارش اروپا استفاده شده است، که قدرت خنک کنندگی آن بیشتر می باشد.

– از آنجایی که هوای گرم و مرطوب، موجب سوختن رنگ و استهلاک بدنه(ایجاد پوسیدگی) خودرو می شود، خودرو های سفارش خاورمیانه با ضخامت بیشتر و با آستر متفاوت رنگ می شوند که مقاومت بیشتری از خود در برابر گرما نشان دهند.

* به سبب وجود قوانین سخت گیرانه آلایندگی در اروپا، خودرو های سفارش اروپا موظف به اجرای استناندارد آلایندگی یورو6 می باشند که این قانون برای خودرو های سفارش خاورمیانه به این شدت سختگیرانه نیست.

* دی لایت در اروپا اجباری است، پس تمام خودرو های سفارش اروپا باید مجهز به دی لایت باشند.

اصطلاحات ؟! مانیتور بیزینس و مانیتور بزرگ :

توسان های موجود با 2 مدل مانیتور عرضه شده اند.

* مانیتور 8 اینچی به همراه سیستم صوتی حرفه ای با برند تجاری اینفینیتی

مانیتور 8 اینچی به همراه سیستم صوتی حرفه ای با برند تجاری اینفینیتی.

*مانیتور 5 اینچی به همراه سیستم صوتی مدل پایه هیوندای

مانیتور 5 اینچی به همراه سیستم صوتی مدل پایه هیوندای

*توسان های فول همگی دارای مانیتور بزرگ با سیستم صوتی اینفینیتی می باشند.

شیب سنج:

سیستم HDC یا Hill Descent Control ، کنترل خودرو در سراشیبی می باشد که با نام اشتباه شیب سنج بین فروشندگان خودرو رایج شده است.

2 رادار :

این عبارت معمولا در متن آگهی توسان های فول دیده می شود.

منظور از 2 رادار، رادار نقطه کور و رادار بین خطوط می باشد که کلید آن ها سمت چپ فرمان نصب شده است.
*توجه داشته باشید توسان فول آپشن مجهز به رادار بین خطوط می باشد که کلید آن، کلید وسطی می باشد.

شیب سنج دو رادار

دیگر کلید ها از سمت راست به ترتیب کلید باز و بستن صندوق عقب به صورت برقی، کلید خاموش کردن سیستم کنترل کشش و پایداری، رادار بین خطوط، رادار نقطه کور و تنظیم شدت نور چراغ های پس زمینه صفحه کیلومتر و داشبورد می باشند.

5 گرمکن 2 سرد کن:

خودروهای فول باید شامل این آپشن نیز باشند. البته باید توجه کرد که گرمکن ها به صورت افترمارکت نصب نشده باشند که در ادامه چگونگی تشخیص این مورد را توضیح خواهیم داد.

5 گرمکن ذکر شده، عبارت است از گرمکن 2 صندلی در جلو، 2 گرمکن صندلی عقب و گرمکن فرمان!

همچنین 2 سرد کن برای صندلی های جلو در نظر گرفته شده است.

توجه داشته باشید که کلید گرمکن های فابریک خودرو به صورت تصویر زیر توسط شرکت تولید کننده طراحی و نصب شده اند و هرگونه کلید گرمکن با ظاهری مغایر با عکس های زیر، تقلبی بوده و به صورت افتر مارکت نصب شده است.

کلید گرمکن و سردکن صندلی های جلو و گرمکن فرمان

کلید گرمکن و سردکن صندلی های جلو و گرمکن فرمان

کلید گرمکن صندلی های عقب

کلید گرمکن صندلی های عقب

Drive Mode + فرمان 3 حالته :

این عبارت رایج، اشتباه است. توسان آپشنی تحت عنوان فرمان 3 حالته ندارد و تنها درایو مد در نظر گرفته شده است.

درایو مد دارای 3 حالت رانندگی اسپورت، اکو و نرمال می باشد که در حالت اول فرمان سفت تر شده، دنده ها در دور بالاتر تعویض شده و واکنش گیربکس نسبت به پدال گاز بیشتر می شود. در حالت اکو نیز کامپیوتر خودرو برنامه ی اقتصادی برای مصرف سوخت کمتر را انتخاب می کند و فرمان نیز روان تر می شود. این آپشن را بعضا به اشتباه فرمان 3 حالته معرفی میکنند و یا آن را در کنار فرمان 3 حالته، 2 آپشن جدا در نظر می گیرند که در واقع همچینین آپشنی بر روی توسان وجود ندارد.

Drive Mode + فرمان 3 حالته :

فولترین نسخه کدام آپشن ها را دارد ؟

فولترین نسخه های هیوندای توسان، مجهز به اتوپارک می باشد. همچنین سنسور جلو آپشن تعیین کننده در فول بودن است. باید دقت داشت مانع های تشخیص داده شده توسط سنسور جلو باید در مانیتور سوپر ویژن(مانیتور بین عقربه ی کیلومتر شمار و دورموتورسنج) نمایش داده شود. در غیر این صورت سنسور افترمارکت است. همانطور که بالاتر گفته شد، توسان های فول مجهز به رادار بین خطوط نیز هستند. همچنین اغلب مدل های فول با رینگ 19 اینچی وارد شده اند؛ البته مدل های فول با رینگ 18 نیز در بازار پیدا می شود.

رینگ 19 اینچی

رینگ 19 اینچی

 

 رینگ 18 اینچی

 رینگ 18 اینچی

پی نوشت:

آپشن هایی که تحت عنوان آپشن فابریک در مطلب فوق یاد شده است، قابلیت نصب بعد از خریداری خودرو توسط شرکت مادر یا حتی افراد متفرقه در بازار نیز برای آن وجود دارد.

تنها راه تشخیص آن که یک آپشن به صورت فابریک بر روی خودرو وجود داشته یا نه، وارد کردن VIN Code خودرو در سایت شرکت سازنده ی آن و دیکود کردن اطلاعات می باشد.

VIN Code خودرو ها عموما بر روی شیشه ی جلو (بالای موتور برف پاککن) نوشته شده است.

VIN Code

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *