دسته‌بندی نشده

آشنایی با انواع سوناتا از 1985 تا 2020

آشنایی با انواع سوناتا از 1985 تا 2020

کارشناس خودرو سعی دارد تا در این مقاله شما دوستان و مخاطبان عزیز را با انواع خودروهای مدل هیوندا سوناتا از سال 1985 تا کنون آشنا کند و به بررسی مختصری از انواع مدلهای این خودرو بپردازد و همه چیز را در مورد انواع هیوندا سوناتا  Hyundai Sonata  بررسی نماید ، در ادامه با کارشناس خودرو سانیار همراه باشید با سیر تا پیاز هیوندا سوناتا.

در دوران فعالیت خودروسازها معمولا اتومبیل هایی وجود دارند که به نوعی پیش کسوت بوده و از قدیم تا کنون بصورت منظم تولید و فروخته شده اند.یعنی خودروهایی که هیچ گاه فروش آن ها شکست نخورد و به عنوان یک پروژه موفق از زمان های قدیم تا حال حاضر به حضور قدرتمند خود در بازار ادامه می دهند ، هیوندای سوناتا نیز یکی از این خودروها است.

هیوندای سوناتا یکی از ماشین های بابدنه سدان یا متوسط حساب می شود که در سال 1985 در کره ی جنوبی تولید شد.اولین نسل سوناتا که در سال 1985 به بازار معرفی شد. اولین نسل سوناتا که در همین سال وارد بازار شد، هیوندای استلار نام داشت که با موتوری ارتقا یافته به بازار عرضه شد اما دو سال بعد به دلیل استقبال نکردن مشتریان از بازار جمع شد ، در حالیکه این نسل از سوناتا در کره ی جنوبی تولید و به فروش رسید و تنها صادرات محدودی به کانادا و زلاند نو داشت، نسل دوم آن در سال 1988 در سطح وسیعی صادر شد.

هیوندای سوناتا با 32 سال قدمت هم اکنون در نسل هفتم خود به سر می برد.شاید بتوان سوناتا را مهمترین محصول هیوندای شمرد.در صورتیکه شما نیز از علاقمندان به این سگمنت پررقیب هیوندای هستید با ما در ادامه ی این نوشته همراه باشید.

 

نسل اول هیوندای سوناتا (از سال 1985 تا 1987)

نسل اول سوناتا در رقابت با دوو رویال محصول شرکت دوو تولید شد و امکانات اصلی آن که هیوندای استلار نامیده می شد، شامل سیستم کنترل سرعت،‌ صندلی جلوی تنظیم شونده ، واشر سر چراغ، ترمز های قدرتی، آینه بغل هایی که قابلیت کنترل اتوماتیک داشتند و سپری بزرگ. سوناتا در کره با دو نوع سپر عرضه می شد: لوکس و سوپر( که نوع سوپر آن فقط باموتور دو لیتری موجود بود).در بازار داخلی شرکت هیوندا سوناتا را با شعار ” ماشینی لوکس برای مردم مهم” به فروش می رساند که البته امکانات ویژه تری نسبت به استلاری که مردم عادی استفاده می کردند نداشت

در سال 1987 هیوندا دو رنگ دیگر به سوناتا اضافه کرد که البته به دلیل کاهش فروش استلار، تولید آن در دسامبر همان سال به طور کل متوقف شد.این نسل از سوناتا در بازارهای کمی به فروش رفت و نسخه هایی نظیر استلار 2 به کشورهایی نظیر کانادا و زلاندنو صادر شد.این اتوموبیل در نوامبر 1985 در کره معرفی شد که به دلیل رعایت نکردن استانداردهای ایالت متحده ی آمریکا، هیچگاه به بازار آن راه نیافت.

به لحاظ فنی، موتورهای این نسل از هیوندای شامل موتور 1.6 لیتری میتسوبیشی(Saturn) که در بازارداخلی موجود نبود  و موتور 1.8-2 لیتری میتسوبیشی با نام sirius که از نسل موتورهای 4 سیلندری بود، بودند که این نوع دوم موتور راه خود را به نسل ها و نسخه های بعدی هیوندای نیز پیدا کرد.تقریبا می توان گفت بدنه ی استلار بدون تغییر باقی ماند.

همانطور که گفته شد این نسل از هیوندای در بازار زلاندنو (با فرمان دست راست) و موتور 1.6 لیتری میتسوبیشی که دارای گیربکس 5 سرعته که آپشنی مازادی به حساب می آمد به فروش رسید. وارد کننده ی اصلی آن گروهی از شرکت gilrtap واقع در شهر اوکلند بودند.

نسخه ی از استلار وجود داشت که به نام استلار 88 شناخته می شد و به مناسبت بزرگداشت المپیک تابستانی سال 1988 در سئول تولید شد. بعد از استلار88 هیوندا سری استلار را از بازار جمع آوری کرد و آن را به سری سوناتا تغییر داد. 

نسل دوم Y2  1998 تا 1993

 

سوناتا y2 حاصل گسترش هیوندا در آمریکای شمالی بعد از موفقیت نسبی هیوندا اکسل که با نام های هیوندا پونی یا هیوندا x2 نیز شناخته می شود؛‌ بود. Y2 در یکم ژوئن سال 1988 تولید شد و سپس در سپتامبر سال 1988 در کانادا بانام مدل 1989 و در 14 نوامبر سال 1988 در ایلات متحده ی آمریکا با همین نام به تولید رسیده و سپس در مارس 1989 در استرالیا تولید شد.در سال 1991 بعنوان اتومبیل خانواده شناخته شد و استلار در همین سال جایگاه خود بعنوان اتومبیل بزرگ خانواده را به y2 داد.

سوناتا در ژوئن 1989 در اروپا نیز تولید شد،‌بعنوان سومین مدلی که در ادامه ی تولیدات هیوندا در اروپا در سال 1982 تولید شده بود و برای خریداران هم رده ی مدل granda scorpio از شرکت فورد و از لحاظ قیمت در رقابت با ماشین های کوچکتر شرکت فورد بود.

هیوندا سوناتا توسط شرکت هیوندا طراحی شد و از امکانات فنی مهندسی میتسوبیشی استفاده کرد،‌ و شامل پلتفرم gallant 4/2 لیتری بود و میتسوبیشی موتورهایی تحت لیسانس کره طراحی کرد و کدهای هیوندا را بر روی آنها حک کرد که البته میتسوبیشی ویژگی هایی را در موتورهای خود تعبیه کرد که در مدل Sirius 4 سیلندری خود (82kw) در مدل های موجود در بازار آمریکا موجود بود.مدل موتور v6 3 لیتری میتسوبیشی بر اساس میتسوبیشی 6G72 در سال 1990 تولید شد.سایر بازارهایی که موتورهای 1.8 و 2 لیتری که توسط نسل اول استفاده می شد اما مجهز به mpi هیوندا بودند را عرضه می کردند، همتایان کربنی خود را با موتور به کار رفته در y2 جایگزین کردند.

مدل us که موتور DOHC G4CP دو لیتری را برای مدل 1992 استفاده می کرد آن را با موتور SOHC G4CP 2.4 لیتری تعویض کرد.سپرهای این مدل در دو سطح GL  و GLS ارائه شدند.

نسل سوم (y3– از سال 1993 تا 1998)

این نسل از تویوتا در سال 1993 به بازار عرضه شد. موتور های این سری در بسیار از مارکت ها از نوع 2 لیتری با 77 اسب بخار قدرت از نوع Sirius l4 بودند اما در عین حال موتور 3 لیتری 6 سیلندری میتسوبیشی با 107 اسب بخار نیز در برخی بازارها موجود بود.تولید این نسل از سوناتا بعد از ورشکستگی شرکت Quebec در سپتامبر سال 1993 ادامه یافت و بعد از آن سوناتا ها تا بازگشایی کمپانی Beijing Hyundai در دسامبر 2002 در کره تولید می شد.

نسل سوم سوناتا بعنوان هیوندا Marcia بین سال های 1995 تا 1998 تولید شده و تنها در کره به فروش میرسید.

نسل چهارم (ef-  از سال 1998 تا 2005)

مدل جدید هیوندا در سال 1998 تولید شد و با نام سری ef به بازار عرضه شد.موتورهای این سری از هیوندا 2 لیتری با 136 اسب بخار قدرت و 2.4 لیتری با 138 اسب بخار قدرت و به نام Hyundai Sirius و موتور 2.5 لیتری یا 168 اسب بخار قدرت  مدل دلتا 6 سیلندری بودند.

شرکت kia optima بر اساس پلتفرم نسل چهارم از سوناتا کار می کرد و محصولاتی عرضه کرد که بسیار شبیه این نسل از سوناتا بود.

تا به اینجا  4 نسل از نسل هاس هفتگانه ی هیوندا سوناتا را مورد بررسی قرار دادیم، سه نسل بعدی این کمپانی یعنی NF، YF و LF در داخل ایران نیز عرضه می شوند ، پس برای بررسی این سه نسل با کارشناس خودرو همراه باشید.

نسل پنجم (NF،  از سال 2005 تا 2009)

نسل پنجم (NF،  از سال 2005 تا 2009)

البته در ایران اغلب هیوندای سوناتا را با مدل ۲۰۰۶ به بعد می شناسند. تقریبا می توان گفت هیوندای سوناتا مدل پایین تر (از ۲۰۰۶) در ایران وجود ندارد مگر در موارد بسیار نادر یا کلکسیونی. در بازار خودروهای دست دوم و کارکرده هم به همین ترتیب است. هم اکنون پایین ترین مدل هیوندای سوناتا موجود در بازار ایران (خودروهای دست دوم) مدل ۲۰۰۶ است.

سوناتا توانست جایزه بهترین طراحی یا همان Good Design Award در دسته اتومبیل های سواری را از سازمان JIDPO ژاپن دریافت کند. در سال ۲۰۰۶ و در زمان انتخاب خودروی سال کانادا نیز هیوندای سوناتا توانست جایزه بهترین خودروی خانوادگی (Best New Family Car) با قیمت زیر ۳۵ هزار دلار را به خود اختصاص دهد. در جدول زیر با انواع تیپ (تریم) و تفاوت های آن ها و مشخصات فنی Hyundai Sonata 2006 آشنا شوید. این هیوندای با این چهره تا سال ۲۰۰۸ ساخته و عرضه شد. برای مدل ۲۰۰۹ فیس لیفت اتفاق افتاد و ظاهر جدیدی را شاهد بودیم.

نسل پنجم (NF،  از سال 2005 تا 2009)

 

مشخصات هیوندای سوناتا مدل 2006
مشخصاتGLGLSLX
موتور4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی6 سیلندر ، خورجینی
حجم موتور2400 سی سی2400 سی سی3300 سی سی
قدرت162 اسب بخار162 اسب بخار235 اسب بخار
موتور 6 سیلندر خورجینی3300 سی سیدارد ، استاندارد
گیربکس5 سرعته دستی4 سرعته اتومات / 5 سرعته اتومات در نسخه موتور V65 سرعته اتوماتیک
کنترل صدا روی فرماندارددارد
کروز کنترلدارد
تنظیم پشتی صندلیدارد
گرم کن صندلی رانندهدارد
کامپیوتر سفریدارددارد
مه شکن جلودارددارد
چراغ اتوماتیکدارددارد
روکش صندلیپارچه ای معمولیپارچه ای اعلاچرمی
تهویه اتوماتیکدارد
تنظیم ارتفاع فرماندارد
صندلی برقیسرنشینسرنشینراننده – سرنشین

 نسل پنجم سوناتا در سال 2004 با پلتفرمی جدید به بازار عرضه شد ، این نسل از سوناتا که در کره تولید شد با هدف کسب جایگاه نخست در گروه ماشین هایی با بدنه یا سدان متوسط به بازار ارائه شد. این خودرو با موتور هیوندا که تتا نام داشت مجهز بود، که این موتور اولین موتور 4 سیلندری خطی هیوندا به حساب می آمد و جنس آن از آلمینیوم بود. هیوندا این نسل از سوناتا ها را به موتور 3.3 لیتری 6 سیلندری به نام لامبدا نیز مجهز کرد که توان 247 اسب بخار و 323 نیوتن بر متر گشتاور داشت. ادعای هیوندا در رابطه با این موتور صفر تا صد 6.7 ثانیه ای و حداکثر سرعت 236 کیلومتر بر ساعت اعلام شد.

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۰۹ (فیس لیفت)

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۰۹ (فیس لیفت)

بعد از هیوندای سوناتا مدل ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ به دسته دیگری میرسیم که فیس لیفت همین هیوندای نسل پنجمی است. مدل ۲۰۰۹ با چهره ای جدید وارد می شود. هم اکنون در بازار ایران این هیوندای سوناتاهای فیس لیفت که تنها در دو مدل ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ بوده خرید و فروش می شوند.

از جمله بهبودهایی که در این دو مدل اتفاق افتاده می توان به افزایش قدرت موتور در هر دو نسخه ۴ سیلندر خطی (L4) و ۶ سیلندر خورجینی (V6) ، کاهش مصرف سوخت ، ارتقای تجهیزات و نمای داخلی ، تغییر نمای خارجی در قسمت سپرها ، چراغ و جلوپنجره اشاره کرد. در جدول زیر با انواع تریم و مشخصات فنی Hyundai Sonata مدل ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ آشنا شوید.

مشخصات هیوندای سوناتا مدل 2009
مشخصاتGLSSELimited
موتور4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی
حجم موتور2400 سی سی2400 سی سی2400 سی سی
قدرت175 اسب بخار175 اسب بخار175 اسب بخار
موتور 6 سیلندر خورجینی3.3 لیتر ، 249 اسب3.3 لیتر ، 249 اسب3.3 لیتر ، 249 اسب
گیربکس5 سرعته دستی / اتومات در موتور V65 سرعته دستی / اتومات در موتور V65 سرعته اتوماتیک
کنترل صدا روی فرماندارددارد
کروز کنترلدارد
تنظیم پشتی صندلیدارددارد
گرم کن صندلی رانندهدارد
کامپیوتر سفریدارددارد
مه شکن جلودارددارد
چراغ اتوماتیکدارددارد
روکش صندلیپارچه ای معمولیچرمیچرمی
تهویه اتوماتیکدارد
تنظیم ارتفاع فرماندارددارد
صندلی برقیسرنشینراننده – سرنشینسرنشین
سیستم صوتی پیشرفتهدارد

 

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۰۹ (فیس لیفت) هیوندای سوناتا مدل ۲۰۰۹ (فیس لیفت)

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۰۹ (فیس لیفت)هیوندای سوناتا مدل ۲۰۰۹ (فیس لیفت)

 

نسل ششم (YF،  از سال 2010 تا 2014)  و نسل هفتم (LF، از سال 2015 تا کنون)

نسل ششم (YF،  از سال 2010 تا 2014)

 

دسته سوم هیوندای سوناتا موجود در کشور به مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ اختصاص دارد. یعنی نسل جدید ، نسل ششم ! کمپانی Hyundai همچنان فروش خوبی از سوناتا دارد و آن طور که معلوم است سال به سال یا بهتر بگوییم نسل به نسل این خودرو را ارتقا داده و متناسب با خواسته مشتریان عرضه می کند و این کار ادامه دارد. این خودرو بصورت پیش فرض (استاندارد) هم چنان از موتور ۴ سیلندر استفاده می کند و بطور جداگانه (آپشنال) نسخه های موتور ۶ سیلندر نیز وجود دارند. تغییرات ظاهری که شرکت به سوناتا مدل ۲۰۱۱ داده در راستای هرچه لوکس تر نشان دادن خودرو است. یعنی خودرویی با قیمت مناسب ، پر فروش ، خانواده پسند ، از هر نظر اثبات شده و این دفعه در دسته خودروهای لوکس !

نسل ششم (YF،  از سال 2010 تا 2014)

همانطور که گفتیم خودرو از ظاهر کاملا جدیدی بهره می برد. در ادبیات طراحی صنعتی معمولا از واژه زبان طراحی یا همان design language استفاده می کنند و کمپانی هیوندای نام این زبان طراحی جدید را Fluidic Sculpture گذاشته است. طراحی جدید باعث شده که خودرو از لحاظ ابعادی دارای طول بیشتر ، ارتفاع کمتر و همچنین وزن کمتری برخوردار باشد. هیوندای سوناتا کماکان رقیب سرسختی برای تویوتا کمری ، نیسان آلتیما و سایر سدان های بازار دنیا است. ولی همه خصوصا آمریکایی ها می دانند که نبرد اصلی بین هیوندای سوناتا و تویوتا کمری است. چراکه اصلی ترین یا بهتر بگوییم پر فروش ترین سدان بازار آمریکا چیزی نیست جز تویوتا کمری و هیوندای سال ها است با این خودرو رقابت می کند. اکنون Sonata به عنوان جادارترین خودرو هم در داخل کابین و هم در صندوق عقب ، توانسته کار تویوتا Camry را سخت کند.

نسل ششم (YF،  از سال 2010 تا 2014)

در بحث قدرت هم که به رسم هر نسل با افزایش قدرت موتور رو به رو هستیم. بالاتر در مدل های قبلی باهم دیدیم که موتورهای ۲٫۴ لیتری ۱۶۲ اسب بخاری در مدل های بعد خود تبدیل به ۲٫۴ لیتری ۱۷۵ اسبی و اکنون در مدل ۲۰۱۱ مجدد با افزایش قدرت به ۱۹۸ اسب بخار رسیده اند. یعنی بهینه شدن بطور پیوسته. همچنین در این نسل برای اولین بار موتور جدید توربو با حجم ۲۰۰۰ سی سی در کنار همان موتور تنفس طبیعی ۲۴۰۰ به کار گرفته شده است. این پیشرانه جدید که با نشان ۲٫۰T روی صندوق عقب مشخص است ، جایگزین موتور ۶ سیلندر خورجینی (V6) مدل های سال های قبل بوده و بر خلاف آن ها ۴ سیلندر خطی است و البته قدرت بیشتری نیز ایجاد می کند. همچنین تریم SE برای تفاوت کوچک با تریم GLS به مقدار ۲ اسب بخار قدرت بیشتری دارد. در جدول زیر با انواع تریم و مشخصات فنی هیوندای سوناتا مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ آشنا می شویم.

مشخصات هیوندای سوناتا مدل 2011
مشخصاتGLSSELimited
موتور4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی
حجم موتور2400 سی سی2400 سی سی2400 سی سی
قدرت198 اسب بخار200 اسب بخار198 اسب بخار
موتور 4 سیلندر توربو2 لیتر ، 274 اسب2 لیتر ، 274 اسب
گیربکس6 سرعته دستی6 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیک
سانروفآپشنآپشندارد
کروز کنترلدارددارددارد
گرم کن آیینهدارددارددارد
گرم کن صندلیراننده – سرنشین
ایموبلایزردارددارد
مه شکن جلودارددارد
چراغ اتوماتیکدارددارد
روکش صندلیپارچه اعلاچرمیچرمی
تهویه اتوماتیکدر مدل توربودارد
چراغ راهنما آیینهدارد
صندلی برقیسرنشینراننده – سرنشینراننده – سرنشین

 

 

نسل هفتم هیوندای سوناتا LF مدل ۲۰۱۵ (نسل جدید)

نسل هفتم هیوندای سوناتا LF مدل ۲۰۱۵ (نسل جدید)

 

ما به نسل آخر یعنی نسل هفتم که در حال حاضر در بازار ایران و جهان موجود است می رسیم. این اتومبیل در نمایشگاه بین المللی خودرو نیویورک ۲۰۱۴ معرفی شد. مدل ۲۰۱۵ قرار است موفقیت و تحولی که مدل ۲۰۱۱ با زبان طراحی جدید آغاز کرد را ادامه دهد. زبان طراحی جدید هیوندای اکنون وارد نسل جدید (دوم) می شود و با نام Fluidic Sculpture 2.0 به کار خود ادامه می دهد. مدل جدید نسبت به قبل کم صداتر و دارای لرزش کمتری است. موتورهای GDI معرفی شده در مدل ۲۰۱۱ نیز در مدل ۲۰۱۵ به کار خود ادامه می دهند. موتورهای ۲٫۴ لیتری معروف و همیشگی اکنون با بهبود و پیشرفتی که داشته اند عملکرد بهتری را البته با قدرت کمتر ارائه می کنند. بله ، هیوندای امسال در مدل Sonata 2015 تصمیم گرفته قدرت ۱۹۸ اسب بخاری مدل قبلی را به ۱۸۵ اسب بخار کاهش دهد. موتورهای توربو ۲۰۰۰ سی سی (۲٫۰T) چهار سیلندری که در مدل ۲۰۱۱ جایگزین پیشرانه های شش سیلندری شدند همچنان عرضه شده و این موتورها نیز در مدل ۲۰۱۵ با کاهش قدرت رو به رو اند.

مشخصات هیوندای سوناتا مدل 2015
مشخصاتSESportEcoLimited
موتور4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی
حجم موتور2400 سی سی2400 سی سی1600 سی سی2400 سی سی
قدرت185 اسب بخار185 اسب بخار177 اسب بخار185 اسب بخار
موتور 4 سیلندر توربو2 لیتر ، 245 اسب2 لیتر ، 245 اسب
گیربکس6 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیک7 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیک
سانروفآپشن
کروز کنترلدارددارددارددارد
گرم کن آیینهدارددارددارددارد
گرم کن صندلیراننده – سرنشینراننده – سرنشین
ایموبلایزردارد
مه شکن جلو
دی لایتدارددارددارددارد
چراغ اتوماتیکدارددارددارد
روکش صندلیپارچه ایپارچه ایپارچه ایچرمی
تهویه اتوماتیکدر مدل توربودارد
چراغ راهنما آیینهدارددارد
صندلی برقیسرنشینراننده – سرنشینراننده – سرنشینراننده – سرنشین

 

نسل هفتم هیوندای سوناتا LF مدل ۲۰۱۵ (نسل جدید)

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۱۸ (فیس لیفت)

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۱۸ (فیس لیفت)

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۱۵ (ساخت سال ۲۰۱۴) پس از سه سال فعالیت (۲۰۱۴ الی ۲۰۱۶ با مدل های ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۷) در سال ۲۰۱۷ فیس لیفت می شود. این فیس لیفت جدید که مدل ۲۰۱۸ است در جریان نمایشگاه نیویورک ۲۰۱۷ رونمایی شده و سپس به بازار عرضه می شود. البته در حال حاضر هیوندای سوناتا مدل ۲۰۱۸ به طور گسترده در ایران موجود نبوده و اکثر جدیدترین سوناتا ها مدل ۲۰۱۷ و پایین تر هستند. مدل هیبریدی در ایران با نمایندگی فروش شرکت پاکرو هم به همین گونه است و اکثر جدیدترین هیبریدی ها مدل ۲۰۱۷ هستند. هیوندای سوناتا بنزینی و هیبریدی مدل ۲۰۱۸ هم اکنون در بازار ایران تقریبا در آغار راه بوده و بطور محدود در حال خرید و فروش است.

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۱۸ (فیس لیفت)

در نیمه سال ۲۰۱۸ تغییرات جزئی اتفاق افتاد و آن چیزی نیست جز چند تریم جدید. معرفی این تریم ها قابلیت های خوب و مفیدی را به هیوندای Sonata اضافه می کند بدون اینکه هزینه های زیادی به مشتری تحمیل شود. اخیرا نیز کمپانی Hyundai طی اقدامی مشتری پسند و حمایتی ،قیمت هیوندای سوناتا هیبرید را کاهش داد. تریم های جدید + SEL و + Sport اکنون به صورت پیش فرض و استاندارد دارای جلوپنجره اسپورت مخصوص هیوندای بوده و ویژگی هایی چون سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه ، شارژر وایرلس تلفن همراه ، گرم کن فرمان و غیره را نیز به همراه دارند. پکیج آپشنال Tech Package نیز قابلیت های سیستم کمک راننده شامل ترمز اضطراری خودکار ، سیستم هشدار خروج از لاین یا حفظ لاین حرکت و کروز کنترل هوشمند را در خود دارد و برای تریم های جدید قابل ارائه است. تریم +SEL از قیمت پایه ۲۳۷۰۰ دلار آغاز شده که چیزی حدود ۵۸۰ دلار نسبت به تریم قبلی SEL گران تر است. اطلاعات بیشتر را در جدول زیر مشاهده فرمایید.

هیوندای سوناتا تریم جدید 2018
مدل خودروموتورقیمت
سوناتا +SEL2.4 لیتری 4 سیلندر GDI23،700 دلار
سوناتا +SEL با Tech Package2.4 لیتری 4 سیلندر GDI24،300 دلار
سوناتا +Sport2.4 لیتری 4 سیلندر GDI24،800 دلار
سوناتا +Sport با Tech Package2.4 لیتری 4 سیلندر GDI25،400 دلار
سوناتا Limited با Tech Package2.4 لیتری 4 سیلندر GDI27،400 دلار
سوناتا Limited با +Ultimate2.4 لیتری 4 سیلندر GDI29،700 دلار
سوناتا لیمیتد توربو2 لیتری توربو 4 سیلندر GDI31،900 دلار

هیوندای سوناتا ۲۰۱۸ تریم لیمیتد با Tech Package همه آپشن های قبلی را بطور استاندارد دارد. تریم Limited با پکیج التیمیت پلاس (+Ultimate) به عنوان آپشن اضافه از سقف پاناروما بهره می برد. در کل ۶ تریم پلاس (+) جدید معرفی شده که حضور Sonata را پر رنگ تر از قبل خواهد کرد.

 

مشخصات هیوندای سوناتا مدل 2018
مشخصاتSEEcoSELSportLimited
موتور4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی4 سیلندر ، خطی
حجم موتور24001600240024002400
قدرت185178185185185
موتور 4 سیلندر توربو2 لیتر ، 245 اسب2 لیتر ، 245 اسب
گیربکس6 سرعته اتوماتیک7 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیک
سانروفدارددارد
کروز کنترلدارددارددارددارددارد
گرم کن آیینهدارددارددارد
گرم کن صندلیراننده – سرنشینراننده – سرنشینراننده – سرنشین
ایموبلایزردارددارددارددارددارد
مه شکن جلو
دی لایتدارددارددارددارددارد
چراغ اتوماتیکدارددارددارددارددارد
روکش صندلیپارچه ایپارچه ایپارچه ایچرمیچرمی
تهویه اتوماتیکدارد
چراغ راهنما آیینهدارددارددارد
صندلی برقیرانندهرانندهراننده – سرنشین

 

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۱۸ (فیس لیفت)

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۱۸ (فیس لیفت)

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۱۸ (فیس لیفت)

هیوندای سوناتا مدل ۲۰۱۸ (فیس لیفت)

 

 

 

هیوندای سوناتا مدل۲۰۲۰

هیوندای سوناتا مدل۲۰۲۰

مدل ۲۰۲۰ سوناتا به عنوان هشتمین نسل از سدان‌های سایز متوسط هیوندای شناخته می‌شود. همچنین این خودرو با طراحی جدید خود، به عنوان بزرگترین مدل این شرکت در نظر گرفته می‌شود. در نگاه اول این خودرو ظاهری جذاب و متفاوت با طراحی‌های گذشته ی هیوندای دارد که البته این تغییرات و تحولات اساسی در ظاهر خودرو عمدی است، بنا بر گفته ی SangYup Lee (مدیر بخش طراحی هیوندای و طراح اسبق شرکت‌های جنرال موتورز و بنتلی) : “بر اساس طراحی ظاهری مدل‌های SUV و سلیقه ی خریداران، تصمیم گرفتیم تا ظاهری جدید و در عین حال جذاب را برای این مدل طراحی کنیم، زیرا هنوز هم اعتقاد داریم که سدان‌ها جایگاه مناسبی در بازار دارند و تقاضا برای خرید آنها وجود دارد.”

هیوندای سوناتا مدل۲۰۲۰

در طراحی ظاهری، این خودرو شبیه استون مارتین است، خودرو دارای ابعاد بزرگی است و در حدود ۵ سانتی متر در مقیاس طولی بزرگ تر از نسل قبلی سوناتا است. از جمله جلوه‌های ظاهری که در این خودرو بکار رفته است می‌توان از نوار کرومی که از چراغ‌های جلو خودرو در امتداد کاپوت کشیده شده است و جلوه ی خاصی را به آن بخشیده است نام برد. طراحی عقب خودرو نیز اسپورت تر از مدل‌های پیشین است. هیوندای این زبان جدید طراحی راSensual Sportiness نام گذاری کرده است.

 

مشخصات هیوندای سوناتا 2020
شرحمقدار
موتور2 لیتری 4 سیلندر
توان خروجی158 اسب بخار / 197 نیوتن متر گشتاور
جعبه دنده6 سرعته‌ی اتوماتیک
نوع انتقال قدرتدیفرانسیل جلو
صفر تا صداعلام‌ نشده
نهایت سرعتاعلام نشده
مصرف سوختاعلام نشده
تعداد سرنشینان5 نفر
فضای صندوق عقباعلام نشده
قیمت پایه24.000 دلار

 

هیوندای سوناتا مدل۲۰۲۰

هیوندای سوناتا مدل۲۰۲۰

هیوندای سوناتا مدل۲۰۲۰

هیوندای سوناتا مدل۲۰۲۰

هیوندای سوناتا مدل۲۰۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *