کارشناسی خودرو سانیار

خروج
درخواست کارشناس به صورت تلفنی 02144259405 - 09120211289 ربات تلگرام

کارشناسی حرفه ای خودرو در محل

کارشناسی کامل فنی، بدنه و آپشن های خودرو

درخواست کارشناسی خودرو نمونه خودروهای کارشناسی شده
 • سانیار خودرو کارشناسی خودرو
 • سانیار خودرو کارشناسی خودرو
 • سانیار خودرو کارشناسی خودرو

دلایل نیاز به کارشناسی خودرو

خرید خودروکارکرده بدون کارشناسی خودرو کار پر خطری بوده و ممکن است منجر به هزینه‌های گزافی شود به همین منظور نباید دل به دریا زد و خودرو را بدون کارشناسی خریداری کرد. کلاهبرداری در خرید و فروش خودرو بسیار اتفاق می‌افتد و گاهی اوقات برخی از افراد خودروی چپی و تصادفی و دو تکه را به جای خودرو سالم می‌فروشند و یا اطلاعات و کارکرد آن را دستکاری می‌کنند که این موارد توسط افراد آماتور قابل تشخیص نیست و کارشناسان خودرو می‌توانند به راحتی و بدون جهت گیری مشکلات خودرو را تشخیص دهند.باید در نظر داشته باشید که در صنعت خودرو کشور، تعمیرکاران فراوانی وجود دارند که می‌توانند ظاهر یک خودرو تصادفی را تا حد زیادی اصلاح کرده و آن را به عنوان یک ماشین کم کارکرد و سالم به فروش برسانند.مطمئنا تشخیص چنین خودروهایی از توان اغلب افراد خارج است؛ به همین دلیل در این مواقع، برای شناسایی نقاط ترمیم یا تعویض شده به کمک یک کارشناس مجرب جهت کارشناسی خودرو نیاز پیدا خواهید کرد. مطالعه بیشتر

کارشناسی خودرو
تست کارشناسی خودرو

چه بخش هایی از خودرو توسط کارشناسان سانیار خودرو مورد بررسی دقیق قرار میگیرد ؟

 کارشناسی رنگ و بدنه خودرو : در قسمت بدنه این بازدید شامل کارشناسی کامل بدنه خودرو ، سقف و ستون شاسی جلو و عقب و گزارش هر نوع رنگ شدگی ، تعویض ،صافکاری بدون رنگ ، خط و خش و غیره می شود . بازدید بدنه خودرو با استفاده از تجهیزات دیجیتال و حرفه ای و تجربه بالای کارشناس در تشخیص رنگ خودرو به صورت چشمی انجام می شود و گزارش کارشناسی خودرو در قسمت رنگ و بدنه شامل ضمانت نامه می باشد.

کارشناسی موتور و فنی: بازدید کامل موتور و تست موتور در حالت سرد و گرم ، اطمینان از کارکرد صحیح موتور ، عدم کمپرس موتور ، عدم روغن ریزی موتور ، تست دمای موتور و اطمینان از عملکرد درست سیستم خنک کننده ، اطمینان از عدم وجود صدای غیرعادی موتور ، بازدید واشر در سوپاپ و واشر سرسیلندر ، اطمینان از عدم نشتی روغن گیربکس ، روغن موتور ، روغن هیدرولیک ، بازدید رادیاتور و عدم نشتی آب ، بررسی دود اگزوز ، بازدید باتری و دینام و اطمینان از شارژ دهی مناسب ، تست دیاگ و گزارش خطاهای خودرو ، بررسی کارکرد واقعی خودرو ، بازدید و کارشناسی زیربندی خودرو ، تست آپشن ها و مایعات خودرو 

کارشناسی آپشن و تجهیزات جانبی خودرو: در قسمت آپشن بسته به نوع خودرو تمام تجهیزات خودرو ضمن تست از طریق دستگاه دیاگ به صورت دستی توسط کارشناس خودرو مورد کارشناسی قرار می گیرد . تجهیزات ایمنی خودرو از قبیل ایربگ ها ، سیستم کنترل پایداری خودرو، ترمز ای بی اس، کمربند های ایمنی ، کارشناسی تمامی سنسورها و سیستم صوتی و تهویه مطبوع خودرو ، بازدید وضعیت داخلی اطاق خودرو تنظیمات مربوط به صندلی ها و فرمان و بالابر شیشه ها ، اطمینان از عملکرد صحیح سیستم روشنایی خودرو

تست رانندگی: در کارشناسی فنی خودرو بسیاری از ایرادات خودرو فقط در زمان حرکت امکان تشخیص دقیق را دارد به همین دلیل کارشناس سانیار خودرو اقدام به تست رانندگی می کند. بازدید سیستم تعلیق و جلوبندی کارکرد موتور در دور موتور بالا عدم لرزش و صدای اضافی اطاق ، تعویض صحیح دنده و نبود ایراد در سیستم گیربکس و سیستم موتور ، بازدید سیستم ترمز ، شتاب گیری خودرو و سیستم هیدرولیک فرمان ، سالم بودن لاستیک های خودرو از مواردی است که در تست رانندگی گزارش می شود.

 • در جلو سمت راننده
 • در جلو سمت شاگرد
 • در عقب سمت راننده
 • در عقب سمت شاگرد
 • در صندوق در موتور
 • گلگیر جلو سمت راننده
 • گلگیر جلو سمت شاگرد
 • گلگیر عقب سمت راننده
 • گلگیر عقب سمت شاگرد
 • ستون جلو سمت راننده
 • ستون جلو سمت شاگرد
 • ستون عقب سمت راننده
 • ستون عقب سمت شاگرد
 • ستون وسط سمت راننده
 • ستون وسط سمت شاگرد
 • رکاب سمت راننده
 • رکاب سمت شاگرد
 • سقف شاسی جلو شاسی عقب

هزینه کارشناسی خودرو

هزینه کارشناس خودرو در محل توسط کارشناسان سانیار خودرو

در مورد قیمت کارشناسی خودرو | هزینه کارشناسی خودرو بیشتر بدانیم – احتمالا برای شما هم پیش آمده است که با توجه شرایط موجود و با در نظر گرفتن بودجه مشخصی نیازمند خرید یک خودروی مناسب برای استفاده خود و خانواده خود باشید . اگر قصد خرید خودروی دست دوم داریم پیشنهاد میشود مقاله دلایل نیاز به کارشناس خودرو را که در بخش اخبار و مقالات آمده را حتما مطالعه بفرمایید . در نظر داشته باشید که با توجه به صادق نبودن بخش عمده ای از فروشندگان خودروی دست دوم، قبل از خرید خودروی مد نظر خود حتما از یک کارشناس خودروی خبره درخواست نمایید که ماشین انتخابی شما رو از نظر رنگ، بدنه، فنی، کیلومتر و آپشن ها بررسی کند.

کارشناس خودرو ( سانیار خودرو ) با سال ها تجربه در زمینه کارشناسی خودرو و با بهره گیری از کارشناسان مجرب و کار آزموده مطمئن ترین راه برای خرید خودروی دست دوم سالم هست که میتواند شما را در راه خرید ماشین دست دوم سالم شما همراهی نماید.

توجه داشته باشید که در سایت کارشناس خودرو ( سانیار خودرو ) قیمت کارشناسی خودرو، کاملا ثابت بوده و هیچ هزینه دیگری مانند مالیات بر ارزش افزوده و غیره ، غیر از هزینه مصوب دریافت نمی گردد.

هزینه ایاب و ذهاب کارشناسان خودرو ( سانیار خودرو ) در شهر تهران، برای مشتریان محترم رایگان بوده و تمامی هزینه های رفت و آمد بر عهده سایت کارشناس خودرو ( سانیار خودرو ) خواهد بود  .

هزینه کارشناسی خودروهای زیر 400 میلیون تومان : چهارصد هزارتومان

هزینه کارشناسی خودروهای بالای 400 میلیون تومان : یک هزارم از قیمت کارشناسی خودرو

e302143f aa09 4bc1 8f25 395efd8e2bf6

افرادی که بنا بر مشکلات ایجاد شده در موتور خودرو خود، قصد تعویض آن را دارند، در ابتدا باید با شرایط و مراحل قانونی تعویض موتور خودرو آشنا باشند.

نیاز به مجوز!

در حالت کلی برای تغییر ارکان اصلی وسیله نقلیه باید مجوز از اداره راهنمایی و رانندگی دریافت کرده و سپس مراحل قانونی آن را طی نمایید.در غیر این‌صورت مالک خودرو جریمه خواهد شد.برای آگاهی کامل درباره مراحل قانونی تعویض قطعات اصلی خودرو مانند: موتور، شاسی و اتاق یا تغییر رنگ خودرو تا انتهای مطلب با کارشناس خودرو همراه شوید.

تعویض موتور خودرو شامل چه مراحلی است؟

 در صورت بروز حادثه و یا آسیب دیدن قطعات اصلی خودرو مانند موتور آن، مالکان خودرو نباید بدون مجوز نسبت به تعویض قطعات اقدام نمایند.


مطابق با ماده ۳۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال ۸۹، تعویض قطعات اصلی وسایل نقلیه از جمله موتور، اتاق و شاسی و نیز تغییر رنگ، بدون مجوز راهنمایی و رانندگی ممنوع است.

2بنر درخواست کارشناس

بر این اساس مراحل قانونی تعویض موتور خودرو به شرح زیر می باشد:

 • حضور در مراکز تعویض پلاک

در مرحله اول مالک باید با خودرو و مدارک آن به مرکز تعویض پلاک مراجعه کند.

به غیر از مالک خودرو، نماینده قانونی او نیز با داشتن وکالتنامه قانونی و معتبر می‌تواند برای تعویض موتور خودرو یا دیگر قطعات اصلی و یا تغییر رنگ خودرو اقدام نمایند.

همچنین مالک باید مدارک احراز هویت مانند: شناسنامه یا کارت ملی یا گواهینامه یا گذرنامه معتبر به همراه داشته و ارائه کند.

 

 

 • فرم درخواست و ارائه مدارک لازم

 فرم درخواست تعویض موتور خودرو 1

در مرحله دوم مالک باید درخواست کتبی خود را برای تعویض موتور خودرو و یا قطعات دیگر و یا تغییر رنگ ارائه کرده و فرم های مربوطه را با ذکر مشخصات مالک و مشخصات خودرو تکمیل نماید.
همچنین مدارک مبنی بر احراز محل سکونت مالک و عدم خلافی خودرو را نیز باید به همراه داشته باشد.

 • بازدید و بررسی خودرو توسط کارشناس

 در مرحله سوم موتور خودرو باید توسط کارشناس بازدید و بررسی شود. همچنین اطلاعات مندرج در فرم درخواست با مشخصات خودرو تطبیق داده خواهد شد.


تمامی اطلاعات در فرم درخواست باید کامل و دقیق باشد. در نهایت پس از صحت اطلاعات و بررسی موتور خودرو، مجوز برای تعویض قطعه صادر می شود.

 • خرید قطعه مورد نظر

 در این مرحله مالک باید با مراجعه به نمایندگی های شرکت های خودروسازی و یا مراکز معتبر، نسبت به خرید قطعه مورد نظر اقدام نماید.

در صورتی که خودرو خط تولید آن متوقف شده یا خارجی باشد، باید موتور دست دوم یا قطعه را از طریق واردکنندگان تهیه نمود.

همچنین در برخی موارد موتور خودرو فاقد شماره هک شده است.


گرچه تهیه موتور از مراکز معتبر خودروسازی دارای شماره هک شده می باشد، اما در مواردی که این شماره روی موتور وجود ندارد، می‌توان برای هک شماره موتور به مراکز مشخص شده مراجعه کرده و در کمتر از نصف روز موتوری با هک جدید داشته باشید.

2بنر چراغ دار خرید سفارشی خودرو

 

 • بررسی مجدد و ثبت در سیستم

 نهایتا پس از خرید قطعه، مالک باید فاکتور معتبر کارخانه یا برگ گمرکی را برای بررسی مجدد به مرکز تعویض پلاک ارائه دهد. سپس با بررسی مدارک و صحت آنها، مراحل تعویض در سیستم شماره گذاری ثبت می گردد.

باید توجه داشته باشید که قطعات اصلی خودرو، شناسنامه خودرو حساب شده و تعویض و تغییر آنها باید با مجوز قانونی صورت بگیرد تا در سیستم ثبت شود و بدین صورت اصالت خودرو قابل تشخیص باشد.

unnamed

مدارک لازم برای تعویض موتور خودرو

 برای طی کردن مراحل قانونی تعویض موتور خودرو باید مدارک لازم را در اختیار داشته و ارائه دهید که موارد زیر را شامل می شود:

 • سند خودرو
 • بیمه نامه شخص ثالث
 • معاینه فنی دارای اعتبار
 • کارت وسیله نقلیه
 • فاکتور معتبر خریداری موتور یا قطعات دیگر از مراکز مجاز
 • اصل گواهینامه گمرکی برای قطعات خارجی
 • صورتجلسه اوراق وسیله نقلیه از راهور برای قطعات دست دوم
 • ارائه گواهی عدم خلافی
 • ارائه مفاصا حساب عوارض شهرداری
 • ارائه مفاصا حساب مالیات شغلی

مجازات تعویض موتور خودرو بدون مجوز

 طبق موارد ذکر شده، مراحل قانونی تعویض موتور خودرو با صدور مجوز امکان پذیر بوده و در غیر این صورت و بر اساس ماده 30 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی:

در صورتی که تعویض قطعات اصلی خودرو یا تغییر رنگ، بدون مجوز انجام شود، بنابر تشخیص واحد رسیدگی به اعتراضات مندرج در ماده 5، متخلف ملزم به پرداخت یک چهارم تا یک هشتم قیمت قطعه یا رنگ تغییر یافته خواهد شد.

در صورت عدم کشف فساد در احراز اصالت قطعه تعویض شده و خودرو نسبت به اصلاح سند اقدام لازم به عمل می آید. بنابراین مبلغ جریمه تعویض موتور خودرو، متناسب با قیمت قطعه خریداری شده، یک چهارم تا یک هشتم آن خواهد بود.

جریمه تعویض موتور غیر قانونی

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود آن است که اگر قطعه تعویضی یا موتور خودرو غیرقانونی بوده و استانداردهای لازم را نداشته باشد، جریمه آن چه خواهد بود؟

پاسخ به این سوال نیز در ماده ۳۰ که در قبل به آن اشاره کردیم، آورده شده است و به این ترتیب:


چنانچه قطعه تغییر یافته فاقد استانداردهای لازم و مقررات فنی باشد، نسبت به اوراق نمودن خودرو اقدام خواهد شد.

 سوال دیگری که شاید برای مالکان خودرو پیش آید، میزان هزینه تعویض موتور خودرو است، که این امر به نوع خودرو بستگی دارد.

تعویض موتور خودرو و خرید موتور جدید به نوع خودرو و ایرانی یا خارجی بودن آن و نیز توقف تولید آن بستگی داشته و برای هر خودرو متفاوت می‌باشد.

 جمع بندی

 به منظور تعویض قطعات اصلی خودرو از جمله: موتور، شاسی، اتاق و یا تغییر رنگ خودرو، اخذ مجوز از راهنمایی و رانندگی الزامی است.

مراحل قانونی تعویض موتور خودرو بدون مجوز ممنوع می باشد. زیرا قطعات اصلی خودرو نشان دهنده اصالت آن هستند و باید تعویض و تغییر هر کدام از آنها در سیستم شماره گذاری ثبت شود.

 به همین جهت باید درخواست تعویض قطعه به راهنمایی و رانندگی و در مراکز تعویض پلاک داده شود و پس از تایید کارشناسی و مراحل دیگر مجوز صادر شده و تغییرات انجام شده به عنوان شناسنامه خودرو مجدداً ثبت گردد.

 

مقالات پیشنهادی کارشناس خودرو برای شما

کارشناس خودرو سانیار همراه و پشتیبان شما