کارشناسی خودرو سانیار

خروج
درخواست کارشناس به صورت تلفنی 02144259405 - 09120211289 ربات تلگرام

 تعویض پلاک خودرو

از آغاز شیوع و همه‌گیری کرونا، فعالیت‌های اجتماعی بسیاری با اختلال روبه‌رو شده و این موضوع، حتی بسیاری از مراکز مانند مدرسه و دانشگاه و… را به وضعیت نیمه‌تعطیل کشانده است. با شروع موج های جدید این بیماری، بار دیگر محدودیتهایی  در کشور اجرا می شود که تعطیلی مراکز تعویض پلاک را نیز در پی دارد،حال یکی از سؤالات مهمی که ذهن فعالان و مشتریان بازار خودرو را به خود مشغول کرده، این است که شرایط معامله خودرو در زمان تعطیلی مراکز تعویض پلاک به چه صورت است. ازاین‌رو و با توجه به اهمیت مسئله، در این مقاله از کارشناس خودرو سانیار، به بررسی معضلات تعویض پلاک خودرو در دوران کرونا خواهیم پرداخت. لطفا در ادامه همراه ما باشید.

با توجه به تعطیلی مراکز تعویض پلاک خودرو، آشنایی با شرایط و راه‌های خریدوفروش امن خودرو، امری مهم و ضروری به نظر می‌رسد. در چنین شرایطی، از دو راه می‌توان برای معامله خودرو اقدام کرد: نخست، فروش خودرو با استفاده از وکالت تعویض پلاک و دوم، فروش خودرو با استفاده از وکالت کامل فروش که در ادامه، به بررسی شرایط و ریسک‌های هر روش خواهیم پرداخت.

خرید وفروش خودرو در شرایط کرونایی

فروش خودرو با استفاده از وکالت تعویض پلاک

وکالت تعویض پلاک چیست؟

 
وکالت تعویض پلاک وکالتی است که اگر فروشنده یک خودرو، آن را امضا کند، خریدار می‌تواند بدون نیاز به همراهی و حضور فروشنده و به نمایندگی از او راهی مراکز تعویض پلاک شود و بعد از انجام این فرایند یعنی عوض‌کردن پلاک، دوباره با فروشنده به دفترخانه مراجعه کند و سند قطعی و نهایی خودرو را تنظیم نماید. نکته مهمی در اینجا وجود دارد که باید از آن آگاه باشید: در فرایند دادن وکالت تعویض پلاک به خریدار، فروشنده باید دومرتبه به محضر برود.

ریسک‌های فروش خودرو با وکالت تعویض پلاک

خرید وفروش خودرو در شرایط کرونایی 2

 

فروش خودرو با وکالت تعویض پلاک، خالی از مخاطره نیست. در ادامه، به برخی از این مخاطرات اشاره خواهیم کرد:

وجود شکایت روی پلاک خودرو و توقیف خودرو در زمان تعویض پلاک

درصورتی‌که شکایتی برای خودرو در سامانه راهنمایی رانندگی ثبت‌شده باشد، هنگام مراجعه به مراکز تعویض پلاک، خودرو توقیف خواهد شد که در چنین شرایطی، خریدار یقیناً با مشکل مواجه می‌شود.

اتمام مدت وکالت و مسائل اخذ مجدد وکالت

اعتبار وکالت‌نامه تعویض پلاک، به درخواست فروشنده تنظیم می‌شود. درصورتی‌که خریدار در مدت‌زمان اعتبار وکالت‌نامه برای تعویض پلاک مراجعه نکند و تاریخ انقضا وکالت‌نامه فرارسد، دیگر امکان تعویض پلاک وجود ندارد. لازم به ذکر است که فروشنده می‌تواند محدودیتی را برای زمان این وکالت‌نامه مشخص نکند که البته بنا به نظر کارشناسان، اشتباه است؛ زیرا در صورت عدم مراجعه خریدار برای تعویض پلاک در مدت‌زمان طولانی، فروشنده به درد‌سر خواهد افتاد. تمدید زمان اعتبار وکالت‌نامه، از سوی فروشنده امکان‌پذیر است.

عدم پرداخت مابقی قیمت خودرو توسط خریدار

ازآن‌جایی‌که ممکن است فرایند تعویض پلاک با مشکلاتی مواجه شود، اغلب خریداران مبلغی را بابت تعویض قطعی پلاک نگه می‌دارند و مبلغ خودرو را به‌صورت کامل با فروشنده تسویه نمی‌کنند. عدم پرداخت مابقی قیمت خودرو توسط خریدار بعد از تعویض پلاک نیز، از مشکلاتی است که می‌تواند کام فروشنده را تلخ کند

فروش خودرو با استفاده از وکالت کامل فروش

در این روش، فروشنده به خریدار وکالت می‌دهد که علاوه بر تعویض پلاک خودرو، انجام امور نهایی ثبت سند خودرو را نیز به‌تنهایی انجام دهد. در این روش نیز به‌محض واگذاری وکالت کامل فروش، تمامی مسئولیت خودرو به خریدار واگذار شده و تمامی مسئولیت‌های خودرو از فروشنده سلب می‌شود.

نکات مهم در ارتباط با فروش خودرو با وکالت کامل فروش

  • هزینه این وکالت‌نامه، از وکالت‌نامه تعویض پلاک بیشتر است.
  • توصیه می‌شود فروشنده هنگام تنظیم وکالت‌نامه فروش، از اعطای حق توکیل به خریدار خودداری کند.
  • در این روش، فوت فروشنده نیز منجر به ابطال وکالت‌نامه نمی‌شود.
  • دریافت وکالت کامل، به معنای فروش قطعی خودرو است و در این روش، تمامی مدارک و مبالغ بین طرفین معامله ردوبدل می‌شود.

ریسک‌های فروش خودرو با وکالت کامل فروش

 زمانی که خرید و فروش را به‌طور وکالتی انجام می‌دهید، مشکلاتی شما را تهدید می‌کنند. مثلا زمانی که به خریدار وکالت می‌دهید که امور مربوط به فروش را خودش پیگیری کند تا زمان تعویض پلاک، خودروی خود را دودستی تقدیم به شخصی دیگر می‌کنید. او هم می‌تواند هر خلافی را مرتکب شود. اگر خریدار خلاف‌کار از کار دربیاید، امکان شکل‌گیری سواستفاده‌های مختلف از خودرو وجود خواهد داشت. البته فقط خریدار نیست که می‌تواند در دسته مجرمان و خلاف‌کاران باشد یا با خودرو مرتکب جرایم مختلف شود.

سوی دیگر داستان هم ظرفیت مشکل‌آفرینی دارد. مثلا شاید فروشنده جرایم مختلفی را با خودرو انجام داده و جرایم او باعث می‌شوند که پای خریدار بی‌گناهی که معامله وکالتی انجام داده هم به قضایای ناخوشایند باز شود. برای مثال، رئیس پلیس راهور در مصاحبه‌ای اعلام کرده که مشکلات خرید و فروش وکالتی خودرو بسیار زیاد هستند. او در گفته‌های خود از پرونده معامله خودرویی گفته که مشکلات زیادی را به خریدار تحمیل کرده است. ماجرا از این قرار بوده که فردی خودرویی را خریداری کرده که صاحب آن قاچاقچی بوده و جرایم زیادی را مرتکب شده بوده است. بعد از اتمام معامله، این خریدار بی‌نوا می‌ماند و چندین میلیون جریمه و شکایت‌های رنگارنگی که از صاحب خودرو شده بوده و حالا او باید پاسخ‌گو می‌بوده است. پس در وکالت خرید و فروش خودرو همه جوانب قضیه را بسنجید و بعد وارد عمل شوید.

در صورت پایان زمان وکالت‌نامه و عدم مراجعه خریدار برای تعویض پلاک و ثبت سند در دفتر اسناد رسمی، نیاز به تمدید مجدد وکالت‌نامه وجود دارد. در صورت نیاز به تمدید وکالت‌نامه، هزینه آن برای بار دوم برعهده خریدار است.

۵ دلیل توقیف فوری خودرو در مراکز تعویض پلاک

بعضی از خریداران خودروهای دست دوم هنگامی که با وکالت‌نامه به مراکز تعویض پلاک مراجعه می‌کنند، نه‌تنها موفق به تعویض پلاک نمی‌شوند بلکه خودرو بلافاصله در پارکینگ مرکز توقیف می‌شود! موارد زیر، مهم‌ترین دلایل توقیف فوری خودرو هستند:

۱) شکایت پلیس امنیت اخلاقی به دلایلی مثل بدحجابی

۲) شکایت از طرف بانک و یا سند خودرو در رهن بانک باشد

۳) شکایت قضایی مثل توقیف اموال مالک برای پرداخت مهریه یا نفقه

۴) مشکلات انحصار وراثت

۵) از همه مهم‌تر، داشتن شکایت قاچاق کالا یا پلاک جعلی

اگر هر کدام از این شکایات روی خودروی شما وجود داشته باشند، انتقال سند و آزاد کردن آن دردسر زیادی خواهد داشت. 

 

کلام آخر

وکالت خرید و فروش خودرو را به‌خوبی بررسی و بعد، از آن برای پیش‌برد معاملات خود استفاده کنید. اگر آگاهی‌های کافی نداشته باشید، امکان دارد که سرتان کلاه برود. بهتر است که کارهای خرید و فروش را وکالتی انجام ندهید اما اگر هم وارد چنین مسیری شدید، حواس‌تان را جمع کنید و هر توافق و سندی را بادقت و بدون تعارف دقیق بخوانید. تمام بندهای هر قرارداد و وکالت‌نامه‌ای را بررسی و بر سر هزینه وکالت فروش خودرو توافق کنید و استعلامات لازم را قبل از تسویه با فروشنده دریافت کنید چون اگر دقت کافی به خرج ندهید، امکان دارد که در دردسرهایی بیافتید و بعدها حسرت بخورید.

 همچنین بخوانید

 


آخرین مطالب