کارشناسی خودرو سانیار

خروج
درخواست کارشناس به صورت تلفنی 02144259405 - 09120211289 ربات تلگرام

 بر طبق اسناد سازمان بهداشت جهانی سالیانه در سرتاسر جهان حدود بیست و پنج میلیون نفر بر اثر تصادفات رانندگی جان خودشان را از دست می‌دهند؛ که در این بین سهم کشورهای در حال توسعه حدود نود درصد است؛ که آمار بسیار بالایی است. ایران در بین کشورهای جهان در رده هشتم مرگ‌ومیرهای ناشی از تصادفات جاده‌ای قرار دارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی سطح امنیت خودروهای داخلی بپردازیم.

 

بررسی سطح امنیت خودروهای تولید داخلی

یکی از ضعف‌های عمده صنعت خودرو در داخل کشور این است که سازمانی برای نظارت بر روند تولید و ایمنی خودرو وجود ندارد. به همین دلیل خریداران برای آگاهی از سطح امنیت خودروهای داخلی تنها دو راه خواهند داشت. یک اعتماد به مؤسسات معتبر خارجی و دو استفاده از نظرات دیگر رانندگان. در ادامه به بررسی سطح امنیت خودروهای داخلی پرداخته شده است. با این توضیح که نمرات از پنج بوده و نمره یک ضعیف‌ترین و پنج بالاترین امتیازی است که یک خودرو می‌تواند کسب کند. اگر امتیاز خودرویی پایین‌تر از سه باشد به این معناست که از سطح متوسط استاندارد پایین‌تر قرار گرفته و خودروی قابل اطمینانی نیست.

 

پراید

چه بخواهید به نظرات دیگر رانندگان در مورد پراید اعتماد کنید؛ و چه بخواهید به نمرات مؤسسه ایمنی خودرو امریکا، به این نتیجه می‌رسید که در بین تولیدات داخلی سطح ایمنی خودرو پراید از دیگر محصولات بسیار پایین‌تر است. این خودرو در تست تصادف مؤسسه ایمنی خودرو امریکا نمره ضعیف دو را به سختی به دست آورده است. در تصادفات ستون‌ها به شدت دچار انحراف می‌شوند، داشبورد به سمت داخل می‌آید و صدمه زیادی به پای سرنشینان وارد می‌کند؛ سقف و درها تاب بر می‌دارند و موتور نیز در تصادفات شدید به سمت داخل کابین حرکت می‌کند.

91153 74939 Parayed

پژو 206

یورو ان‌سی‌ای‌پی که مؤسسه‌ای معتبر برای بررسی سطح امنیت خودروها در اروپا به شمار می‌رود در بررسی‌های خود به خودروی پژو 206 نمره متوسط سه را اختصاص داده است. دلیل نمره بالاتر پزو 206 نسبت به پراید این است که در تصادفات سنگین موتور این خودرو داخل کابین نشده و درنتیجه آسیب زیادی به سرنشینان آن وارد نمی‌کند.

 

4 e1547322305828

 

سمند

سمند یکی از تولیدات داخلی است که احتمالاً تصور می‌کنید باید از سطح ایمنی مناسبی برخوردار باشد. ولی اجازه بدهید بگویم این تصور شما یک تصور واهی است. طبق آزمایشاتی که در مؤسسه مایر انگلیس انجام شده سقف این خودرو در تصادفات دچار فرو رفتگی به سمت داخل شده و رکاب نیز باعث می‌شود پای سرنشینان صدمه جدی ببیند. اگر سمند نمره‌ای متوسط از لحاظ سطح ایمنی بگیرد قطعاً به دلیل ایربگ‌های نسبتاً مطمئن آن است. همچنین ستون‌های سمند در تصادفات سالم می‌ماند که این نیز یک امتیاز مثبت است. در کل به نظر می‌رسد سمند در نهایت و به سختی بتواند نمره متوسط سه را مؤسسات معتبر ایمنی خودرو دریافت کند.

 

1 e1547323209273

 

تیبا

تیبا که یکی دیگر از تولیدات تازه خودروسازهای داخلی است، ظاهری متناسب با پراید دارد و سطح ایمنی آن نیز به طور تقریبی مشابه پراید است. این خودرو طبق سازمان‌های استاندارد جهانی نمره ضعیف دو را کسب کرده است. سقف و ستون‌های تیبا در هنگام تصادف خم می‌شوند و در آن نیز به سادگی از جا کنده می‌شود.

tiba 5 800x450

تندر نود

اگر به دنبال یک خودرو متوسط داخلی می‌گردید. تندر نود می‌تواند گزینه نسبتاً مناسبی باشد. طبق آزمایشات صورت گرفته این خودرو در تصادفات صدمات جدی‌ای نمی‌بیند. احتمال آتش گرفتن مخزن سوخت آن پایین است و بدنه داشبورد آن به گونه‌ای طراحی شده که از استحکام کافی برخوردار باشد؛ و بر اثر تصادف آُسیبی به پای سرنشینان وارد نکند. در کل به نظر می‌رسد این خودرو در تست ایمنی حداقل سه امتیاز را دریافت کند.

5155 6

 

پژو پارس

پژو پارس یکی دیگر از خودروهای خانواده پژو است. سطح ایمنی پارس از سمند و 206 پایین‌تر است. دلیل آن این است که در هنگام تصادفات میل فرمان و همچنین پدال‌های خودرو به داخل کابین می‌آید و باعث وارد شدن صدمات بسیاری به سرنشینان می‌شود. اگرچه بدنه زیرین این خودرو از استحکام خوبی در تصادفات برخوردار است، ولی سطح رویی این خودرو به شدت ضعیف است و در صورت واژگونی باعث می‌شود آسیب‌های جدی‌ای به سرنشینان وارد شود. با توجه به موارد گفته شده به نظر می‌آید این خودرو در نهایت بتواند نمره سه را در آزمایشات سطح ایمنی کسب کند.

 

25 orig